Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Opinie


Wideo w edukacji
Telenowela, która uczy angielskiego

Czy lubisz telenowele? Prawdopodobnie, tak. Okazuje się, że zjawisko popularności telenoweli można znakomicie wykorzystać w celu rozwijania umiejętności językowych. Kilka lat temu wydawnictwo Oxford University Press wypuściło na rynek serię trzech kaset wideo zatytułowanych „Lifetime”. Na każdej z nich jest siedem krótkich odcinków, co łącznie daje ok. 140 minut językowej telenoweli. Każda z kaset reprezentuje inny poziom zaawansowania, od elementary po upperintermediate.

Akcja „Lifetime” toczy się w Londynie, a jej bohaterami są pracownicy lokalnej stacji telewizyjnej Apex TV. Oglądając telenowelę, możemy podpatrywać pracę w telewizji. Jak w każdym tego typu serialu mamy również wątek miłosny, który z różną dramaturgią przewija się przez wszystkie odcinki. To jednak nie wszystko, w serialu odnajdziemy także wątek sensacyjny i, co najważniejsze, angielski humor. Dodajmy, że całość zagrana jest przez profesjonalnych aktorów. Autorzy mydlanej opery odnieśli jeszcze jeden sukces: oglądający „Lifetime” nawet nie przypuszczają, że serial ten jest pomocą dydaktyczną. Najczęściej zadawane przez nich pytanie brzmi: „Czy ten serial jest gdzieś emitowany?”. Odpowiedź zaskakuje każdego fana „Lifetime”: „Nie, obecnie można go zobaczyć tylko w Szkole FELBERG”. Akcja serialu jest tak interesująca, że oglądający zastanawia się, co wydarzy się w następnym odcinku.

Ktoś może jednak powiedzieć: „Ta kaseta jest po angielsku, a ja mam duże problemy ze zrozumieniem filmu, jeżeli jest on emitowany bez napisów”. Ten problem da się przezwyciężyć, gdyż język serialu został odpowiednio dobrany. Jest to język potoczny, dostosowany do poziomu słuchaczy, co daje możliwość zapoznania się z wieloma wyrażeniami używanymi we współczesnej angielszczyźnie. Uczeń reprezentujący poziom elementary przy pomocy nauczyciela może z powodzeniem obejrzeć pierwszych siedem odcinków. Dodatkowym atutem tego kursu, bo tak trzeba nazwać „Lifetime” w terminologii dydaktycznej, jest workbook, którego ćwiczenia sprawdzają nie tylko zrozumienie tekstu, ale również dialogów wykorzystanych w filmie. Jednym słowem, słuchacz dzięki „Lifetime” może połączyć zabawę z nauką. Ambitniejsi słuchacze, zwłaszcza dorośli, czytając te słowa, zapewne pomyślą, że taka zabawa to strata czasu, bo prawdziwa nauka nie polega na oglądaniu filmów, lecz na ślęczeniu nad książką. Muszę zatem wyjaśnić, że moje doświadczenie pracy z tym serialem, pokazuje, iż zrozumienie dialogów oraz wykonanie ćwiczeń z nimi związanych wymaga naprawdę wiele wysiłku, a ponadto rozwija zdolność słuchania ze zrozumieniem.

Każdy z nas lubi oglądać telewizję, co więcej dla wielu z nas jest to podstawowa forma relaksu. Edukacyjna telenowela „Lifetime” znakomicie łączy w sobie relaks (np. po dość trudnym Use of English) z wymagającą wysiłku pracą nad doskonaleniem umiejętności językowych.

Szymon Jurksztowicz
oddział Szkoły FELBERG w Szczecinie
 

 Pozostałe artykuły:

Jak osiągnąć sukces?

Surowy autorytet czy dobry kumpel?

Kiedy zacząć naukę

Alicia Hovinga

Lekcje z nejtiwem

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł