Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Opinie


MULTIMEDIA W NAUCE JĘZYKA
Angielszczyzna z komputera

Zapewne każdy z nas, rozpoczynając naukę języka obcego, zadawał sobie pytanie, jak nauczyć się go w krótkim czasie i w bezbolesny sposób? Po jakimś czasie okazywało się, że nie ma takiej „cudownej” metody. Są natomiast sposoby, które mogą wspomagaćproces nauki i uczynić go nieco mniej mozolnym. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie w procesie kształcenia środków multimedialnych.


Strony WWW

Wiele informacji zawartych na stronach WWW pojawia się w ojczystym języku Williama Shakespeara. Jest to zjawisko nadzwyczaj korzystne z punktu widzenia uczenia się języka. Nic tak nie zmusi nas bowiem do odnalezienia nieznanego słówka w słowniku, jak chęć przeczytania, co też napisano na przykład o naszym ulubionym zespole na jego oficjalnej anglojęzycznej stronie internetowej.

Podobnie, gdy chcesz dowiedzieć się czegoś o kulisach realizacji swojego ulubionego filmu, który właśnie trafił na ekrany kin w USA, a u nas zobaczysz go dopiero miesiąc lub dwa później! Odwiedź jego oficjalną stronę i z wypiekami na twarzy oraz ze słownikiem w ręku czytaj wszystko, co tam znajdziesz.

Pasjonujesz się grami komputerowymi? z oficjalnych, anglojęzycznych stron WWW producentów gier dowiesz się, co nowego pojawi się w serii FIFA, jak ulepszono grafikę w NBA Live, czy w końcu ktoś wyda na polskim rynku symulację golfa Tiger Woods PGA Tour.


Gry komputerowe

Jeśli zaś chodzi o same gry komputerowe, to możliwości nauki języka angielskiego jest w nich bardzo wiele. Komputeromaniacy, którzy rozpoczynali swą przygodę z tym rodzajem multimediów 10 lat temu, mają zapewne taki zakres słownictwa, że nie powstydziłby się go obecny uczeń na poziomie średniozaawansowanym. a wszystko to przez fakt, iż ówczesne gry nie były tłumaczone na język polski.

© by Andrzej Mleczko

Jeśli chciałeś zagrać w grę przygodową, strategiczną lub RPG, musiałeś przyswoić sobie angielskie wyrazy i wyrażenia w takim stopniu, by móc nawiązywać multimedialną interakcję z komputerem.

Czy zmieniło to się obecnie? i tak, i nie. Do wielu gier przygotowywane są polonizacje wykonywane przez polskich dystrybu-torów, inne takowych nie mają.

Powiem Wam jednak, że największą przyjemność sprawia mi gra w oryginalnej wersji językowej, zgodnej z zamierzeniami jej twórców.


Programy multimedialne

To, że komputer można wykorzystać do nauki języka obcego, odkryło już wiele firm informatycznych, które co roku zasypują nas dziesiątkami programów i programików. Jedne ćwiczą naszą pamięć, inne struktury gramatyczne. Jeszcze inne próbują w formie gier i zabaw językowych poszerzać słownictwo, uczyć czasowników nieregularnych, wybierać prawidłowe konstrukcje gramatyczne.


Wystarczy mikrofon

Pewnie zadajecie sobie pytanie, co z umiejętnościami komunikacyjnymi? Nic prostszego: wystarczy mikrofon podłączony do odpowiedniego portu w komputerze, oprogramowanie przekształcające głos w zapis cyfrowy, dzięki któremu komputer określi nam, w jakim stopniu nasza wymowa bliska jest idealnej wymowie brytyjskiej bądź amerykańskiej.

Czy zatem wystarczy nam komputer z modemem i odpowiedni program multimedialny, by perfekcyjnie nauczyć się mówić, słuchać, czytać i pisać w języku angielskim? Na pewno nie. Nadal możecie być pewni, że nic nie zastąpi Wam żywej interakcji z drugą osobą podczas uczenia się języka obcego. Nie ma sposobu, aby ominąć szkolną ławkę i nauczyć się w pełni języka, siedząc przed ekranem komputera. Niemniej jednak nie należy z tego medium rezygnować, gdyż wiadomo, iż jednym z najmocniej i najskuteczniej działających bodźców w uczeniu się jest aspekt motywacji. Korzystając więc na co dzień z czegoś, co sprawia nam nieukrywaną satysfakcję, uczymy się języka w sposób naturalny i nieskrępowany, by tak samo móc go później używać w innych okolicznościach, a o to nam przecież chodzi, czyż nie?

Rafał Schaffrath
filia FELBERG w Bydgoszczy
 

 Pozostałe artykuły:

Jak osiągnąć sukces?

Surowy autorytet czy dobry kumpel?

Kiedy zacząć naukę

Alicia Hovinga

Lekcje z nejtiwem

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł