Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Publikacje


„ANGLOFAN” RADZI
Jaki słownik wybrać

Choć istnieją takie metody nauczania języka obcego, w których korzystanie ze słownika nie jest pożądane, to jednak rzadko kiedy jesteśmy w stanie obyć się bez jego pomocy. Dziś na rynku księgarskim znaleźć można wiele słowników dwu- i jednojęzycznych. Są wśród nich publikacje wartościowe i te mniej starannie opracowane.

Niektóre wydawnictwa już od stuleci zajmują się publikowaniem słowników i zebrały na tym polu ogromne doświadczenia, więc ich opracowania powinny nam dobrze służyć. Należy jednak odradzić kupowanie tytułów, co do których nie mamy pewności, że są stale aktualizowane. Skorzystanie z przestarzałych treści już niejednego użytkownika naraziło na śmieszność!.

Najwięcej osób potrzebuje na co dzień prostego, rzetelnego, niezbyt wielkiego słownika dwujęzycznego w jednym tomie. w przypadku języka angielskiego warunki te spełnia stosunkowo niedawno doskonale opracowany i atrakcyjny Podręczny słownik angielsko-polski, polsko-angielski (J. Fisiak i in., Longman-Pearson). Dodatkową gwarancją zadowolenia powinny być znane i uznane nazwiska jego autorów.

W słowniku Wordpower anglojęzyczne definicje haseł uzupełniono o ich najważniejsze znaczenia polskie

Jeśli jednak poważnie traktujemy naukę języka angielskiego, powinniśmy zdecydowanie nauczyć się korzystać ze słownika jednojęzycznego, czyli — jak się to naukowo określa — monolingwalnego. Wśród słuchaczy panuje dość duży opór przed korzystaniem z tego typu słowników („Ee, i tak nie zrozumiem definicji”). Jednakże żaden słownik angielsko-polski nie odda nam tak dobrze wielości znaczeń i zastosowań danego słowa, jak dobry słownik jednojęzyczny z jasnymi łatwymi do zrozumienia definicjami. Bardzo dobre rozwiązanie proponuje Wordpower. Słownik angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim (Oxford University Press). Powstał on na bazie słownika jednojęzycznego, który uzupełniono najważniejszymi znaczeniami polskimi. Nikt zatem nie powinien się obawiać tego, że niewłaściwie zrozumie anglojęzyczną definicję. Nic dziwnego więc, że słownik ten już stał się prawdziwym hitem wśród uczniów na poziomie średniozaawansowanym oraz ich nauczycieli.

Osobom pragnącym doprowadzić znajomość języka do pełnej biegłości wymieniony wyżej słownik jednak nie wystarczy. Powinny one zaopatrzyć się w prawdziwy, „dorosły” słownik jednojęzyczny, który nie przestanie im służyć po ukończeniu szkoły czy studiów, zdaniu matury czy egzaminów FCE, CAE i CPE. Jednym z najlepszych tego typu słowników jest Dictionary of Contemporary English (Longman-Pearson), w którym poszczególne hasła definiowane są za pomocą tzw. słów prostych, a więc nie jest tak, że trudne słowa są wyjaśniane słowami jeszcze trudniejszymi. Poza tym hasła zawierają bardzo dobre przykłady, wzięte z życia codziennego, a nie z literatury, i podają tak dobry kontekst, że często wystarczy zapoznanie się z przykładem, aby zrozumieć znaczenie danego wyrazu. Najnowsze, uaktualnione wydanie zaopatrzone jest w CD-ROM oraz możliwość współpracy z wersją internetową.

Poza wymienionymi rodzajami słowników istnieje jeszcze wiele bardzo dobrych słowników specjalistycznych (np. języka biznesu, angielskiego w odmianie amerykańskiej, slangu). Konsultanci metodyczni filii FELBERG chętnie udzielą informacji osobom zainteresowanym.

Dariusz Kętla

 

Omówione słowniki znajdują się w ofercie „Klubu Książki FELBERG” i można je kupić w sekretariatach wszystkich filii szkoły po specjalnych promocyjnych cenach. Sprzedaż książek prowadzi również Księgarnia językowa E-FELBERG.PL pod adresem: www.e-felberg.pl


 
 Pozostałe artykuły:

Testy językowe, występy estradowe i laserowy show

Miłość z historią w tle

Jak to z nauczaniem angielskiego było

Z czego uczyć specjalistycznego angielskiego

Repetytoria maturalne

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł