Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Publikacje


Repetytoria maturalne

Nowa forma matury z języka angielskiego spowodowała „wysyp” publikacji mających pomóc zarówno uczniom, jak i nauczycielom w przygotowaniu się do egzaminu na obydwu poziomach, w części ustnej i pisemnej. Powstał przez to nowy problem – które z nich są najlepsze, z których najłatwiej skorzystać, które nadają się do samodzielnej pracy, a przy których niezbędna jest pomoc nauczyciela. Oto kilka uwag, które być może pomogą dokonać właściwego wyboru.

Oxford. Repetytorium z języka angielskiego, wyd. Oxford University Press

Wydawnictwo OUP znane jest z rzetelnego przygotowywania swoich publikacji i tym razem nie zawodzi naszych oczekiwań. Ze wszystkich polecanych tu repetytoriów jest najlepiej przystosowane do samodzielnej pracy ucznia. Oferuje czytelne wskazówki dotyczące nie tylko sposobu rozwiązania danego typu zadania, lecz także zachowania się podczas egzaminu, właściwego zagospodarowania czasu i kryteriów oceny zadań. Układ repetytorium jest tematyczny, każdy rozdział jest ponadto podzielony na część dotyczącą egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Dołączona płyta CD zawiera nagrania zadań listening comprehension oraz przykładowe odpowiedzi uczniów z części ustnej. Jedynym minusem, jaki znalazłam, jest zamieszczenie wyłącznie czarno-białych ilustracji, co może zubożyć opis materiału do dyskusji.

Matura Companion. Język angielski. Egzamin pisemny, wyd. Express Publishing

Składa się z trzech części, każda odpowiadająca innej części egzaminu pisemnego. Bardzo czytelny układ, z praktycznymi wskazówkami na marginesach. Mocną stroną Express Publishing są zawsze ćwiczenia dotyczące tworzenia wypowiedzi pisemnych i pod tym względem ta publikacja również nie zawodzi. Wskazówki są bardzo wyczerpujące, sporo przykładów przydatnych zwrotów i gotowych wypowiedzi w różnych formach i na różne tematy. Najlepsze repetytorium dla tych, którzy właśnie w wypowiedziach pisemnych czują się najmniej pewnie. Niestety, zupełnie pominięto zadania leksykalno-gramatyczne, które są częścią egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jest im poświęcony osobny Companion, ale oznacza to konieczność zakupienia kolejnej książki, co może stanowić przeszkodę dla części uczniów.

Matura z języka angielskiego. Repetytorium, wyd. Longman

Podzielone na dwie części: „Egzamin ustny” i „Egzamin pisemny”, w każdej z nich rozdziały dotyczące kolejnych zadań egzaminacyjnych. Dużo ćwiczeń, czytelne strategie dotyczące rozwiązywania poszczególnych zadań. Duże, wyraźne i kolorowe ilustracje do zadań z części ustnej uwzględniają różne rodzaje elementów, jakie mogą się pojawić na poziomie rozszerzonym. Bardzo dobrze opracowane są rozdziały dotyczące zadań leksykalno-gramatycznych, pokazujące również, w jaki sposób zadania te są konstruowane – czytający może sam opracować takie ćwiczenie, np. dla kolegi, z którym razem się uczy. Największą słabością tej pozycji są rozdziały poświęcone wypowiedziom pisemnym – zdecydowanie zbyt pobieżne, podające jedynie informacje, nie dające możliwości wyćwiczenia wymaganych na egzaminie form pisemnych. A ta część egzaminu z pewnością sprawi najwięcej trudności osobom, które w szkole nie pisały wystarczająco dużo.

Revise ForMatura repetytorium, wyd. Macmillan Polska

Muszę przyznać, że do tej publikacji jestem najmniej przekonana. Przede wszystkim, nie wydaje się szczególnie user-friendly: drobny druk może sprawić, że po paru godzinach pracy będziemy po prostu fizycznie zmęczeni wpatrywaniem się w literki. Ze wszystkich repetytoriów jest ono najmniej przydatne do pracy własnej, będzie tu raczej potrzebna pomoc nauczyciela. Do zalet zaliczyłabym włączenie powtórki materiału gramatycznego i leksykalnego, choć nie jest wyraźnie określone, jaka część niezbędna jest na poziomie podstawowym, a czym powinni zainteresować się zdający poziom rozszerzony. Rozdziały poświęcone wypowiedziom pisemnym są opracowane zdecydowanie lepiej niż w repetytorium Longmana.

Matura z języka angielskiego. Testy, wyd. Longman

Pierwsza część książki zawiera po 20 przykładowych biletów egzaminacyjnych z egzaminu ustnego, z pytaniami zamieszczonymi na osobnych stronach. Materiały są ciekawe, dotyczą różnych problemów, warto poćwiczyć na nich z kolegą w ostatnich dniach przed egzaminem. Testów z egzaminu pisemnego jest 10 (w każdym wszystkie trzy arkusze z obydwu poziomów). Czytelny druk, polecenia zapisane są grubą czcionką, dzięki czemu zmuszają piszącego do dokładnego ich przeczytania.

Matura Practice Tests, wyd. Express Publishing

Publikacja składa się z pięciu testów. W każdym znajdują się cztery zestawy na egzamin ustny (po dwa na poziom podstawowy i rozszerzony) i komplet arkuszy z egzaminu pisemnego. Na marginesach dodatkowe wskazówki, przypominające główne strategie egzaminacyjne dotyczące danego zadania i zwracające uwagę na jego najważniejsze elementy. Czytelny układ graficzny, dobra jakość ilustracji.

Beata Dobosz
Autorka jest zastępcą dyrektora i konsultantem
ds. dydaktyczno-programowych filii FELBERG w Szczecinie

 

 Pozostałe artykuły:

Testy językowe, występy estradowe i laserowy show

Miłość z historią w tle

Jak to z nauczaniem angielskiego było

Z czego uczyć specjalistycznego angielskiego

Idiomy angielskie w rysunkach

więcej...Wszystkie książki są dostępne w Internetowej Księgarni Językowej pod adresem: www.e-felberg.pl
Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł