Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Turystyka językowa


Szkoły językowe za granicą, cz. III
CES

Ostatnio Irlandia staje się bardzo popularnym krajem wybieranym jako miejsce do nauki języka angielskiego. Kraj ten przyciąga przepięknymi krajobrazami i wysokim poziomem kursów językowych. Równie ważnym elementem jest serdeczność i gościnność Irlandczyków. Niewielka liczba Polaków – szczególnie na kursach dla dzieci i młodzieży – jest dodatkowym atutem przy wyborze kursów językowych w Irlandii.

Jest wiele godnych polecenia szkół w Irlandii, ale szkołę CES (Centre of English Studies) wyróżnia klimat i troska o dobre samopoczucie każdego uczestnika organizowanych w niej kursów. Dodatkowym celem, jaki to centrum edukacyjne realizuje, jest przybliżenie słuchaczom irlandzkiej kultury i stylu życia.

Szkoła CES powstała w Dublinie w 1979 roku. Jak wiele innych irlandzkich placówek językowych jest rodzinną firmą, szczególnie dbającą o dobrą reputację. O jej renomie świadczą rekomendacje takich organizacji czuwających nad poziomem nauczania jak: Irlandzki Departament Edukacji, Dublińska Izba Handlowa, MEI-RELSA (Marketing English in Ireland- -Recognised English Language Schools Association, którego Centre of English Studies jest członkiem założycielskim), Dublin Tourism, ACELS i ALTO. Swym różnorodnym programem i bogatą ofertą kursów CES przyciąga słuchaczy sponad 35 krajów świata.

Szkoła CES jest położona w centrum miasta. Mieści się ona w dwóch eleganckich budynkach, w których otoczeniu znajdują się renomowane sklepy, restauracje i obiekty kulturalne. W szkole do dyspozycji słuchaczy jest duża pracownia komputerowa z bezpłatnym dostępem do internetu, dobrze wyposażona biblioteka i pracownia do samodzielnego pogłębiania znajomości języka obcego. Uczeń może korzystać w niej z książek, magazynów, wideo, kaset i CD. Uczestnicy kursów organizowanych przez CES mogą również liczyć na dyskretną pomoc nauczyciela, który zawsze jest w pobliżu. Zakwaterowanie można wybrać u rodzin irlandzkich lub w apartamentach, akademikach, pensjonatach i hotelach.

Nauka języka angielskiego w CES odbywa się na sześciu poziomach zaawansowania, dostosowanych do początkowych umiejętności słuchaczy poszczególnych kursów. Każdy poziom zawiera określoną partię materiału do nauczenia. Opanowanie przewidzianych programem umiejętności pozwala na zdanie różnych uznanych egzaminów. Na przykład wychodząc od poziomu intermediate po 6-8 tygodniach nauki opanowujemy materiał wystarczający do zdania egzaminu FCE na ocenę C lub IELTS w przedziale 4,5-5,5 czy TOEFL – 450-500 (PBT).

Szkoła CES oferuje naukę języka angielskiego osobom, które ukończyły 17. rok życia. Grupy są maksymalnie 14-osobowe.

Kursy general English koncentrują się na gramatyce, pisaniu, czytaniu, słuchaniu, poszerzaniu słownictwa. Równocześnie rozwijane są umiejętności płynnej wymowy, zrozumienia angielskiego przekazu językowego, swobodnego wyrażania myśli. Nauka w trybie standard obejmuje 20 lekcji tygodniowo, czyli 4 lekcje dziennie. Cena 2-tygodniowego kursu standardowego z zakwaterowaniem u rodziny irlandzkiej i wyżywieniem wynosi 785 euro, czyli ok. 3400 zł.

Kursy egzaminacyjne w szkole CES przygotowują do zdania egzaminów Cambridge (FCE, CAE, CPE, IELTS), City & Guilds, TOEFL, TOEIC, TIE. Szkoła zachęca, by zainteresowani tym programem przyjeżdżali tydzień przed terminem rozpoczęcia zajęć, co umożliwi określenie odpowiedniego poziomu nauczania. Wielu nauczycieli CES jest doświadczonymi egzaminatorami. W połączeniu z nauką, próbnymi egzaminami, dodatkowymi zajęciami wliczonymi w cenę, daje to gwarancję dobrego przygotowania do wybranego egzaminu.

Cena za 10-tygodniowy kurs egzaminacyjny (20 lekcji tygodniowo) wynosi 1746 euro, czyli ok. 7510 zł, plus 1650 euro za 11 tygodni zakwaterowania z wyżywieniem.

„Foundation Year” to program przygotowujący słuchaczy do poziomu umożliwiającego dostanie się na studia w Irlandii lub Wielkiej Brytanii. Program trwa od 1 do 4 semestrów. Większość uczelni wymaga znajomości języka na poziomie TOEFL 500-600 punktów PBT, IELTS minimum 6. Cena za 24-tygodniowy kurs (zawierająca również opłatę za wybrany egzamin IELTS, TOEFL, Cambridge) wynosi 3910 euro.

Kursy specjalistyczne oferowane przez CES dla menedżerów obejmują:
 • kursy korporacyjne – kilkuosobowe grupy ukierunkowane zawodowo, nauka nastawiona na potrzeby grupy,
 • kursy executive – dla kadry zarządzającej, która musi w jak najkrótszym czasie opanować jak najwięcej umiejętności językowych,
 • nauczanie indywidualne – w całości dostosowane do życzeń uczestnika. Przykładowa cena kursu specjalistycznego to 476 euro za 15 lekcji w grupie 3-osobowej.

  Oferta CES obejmuje również kursy dla nauczycieli języka angielskiego, którzy chcą odświeżyć swoje umiejętności językowe i poznać najnowsze metody nauczania. Nauczyciele zainteresowani tymi kursami mogą ubiegać się o dofinansowanie z unijnego programu Comenius. Dwutygodniowy kurs dla nauczycieli (50 lekcji) kosztuje 690 euro.

  Szkoła CES proponuje także bardzo atrakcyjny program zajęć wakacyjnych. Dorośli mogą wybrać np. kurs general English z opcją biznes lub general English z dodatkowymi zajęciami z anglo-irlandzkiej literatury. Wymagana jest jednak znajomość języka na poziomie intermediate. Cena za dwutygodniowy kurs (26 lekcji tygodniowo) wynosi 515 euro.

  Dla młodzieży w wieku 14-17 lat corocznie przygotowywana jest oferta kursów wakacyjnych. Prowadzone są one w trzech odrębnych ośrodkach letnich (prywatne szkoły średnie w Dublinie), z zakwaterowaniem u rodzin irlandzkich. W międzynarodowym środowisku młodzież nie tylko uczy się, lecz także zwiedza najważniejsze atrakcje turystyczne Irlandii, bierze udział w zajęciach sportowych, chodzi do kina i na dyskoteki, co jest niezwykle pomocne w przyswajaniu i utrwalaniu umiejętności językowych. Cena za 2-tygodniowe wakacje w Irlandii to 860 euro.

  Dodatkowo w ciągu roku dla młodzieży dostępny jest program „Academic Year”. Obejmuje on semestr lub rok nauki w irlandzkiej szkole średniej wraz z irlandzkimi rówieśnikami. Wymagany jest średnio zaawansowany poziom znajomości języka angielskiego.

  Oprócz nauki szkoła CES oferuje bogaty program spędzania wolnego czasu pod opieką personelu. Można np. wybrać się na wycieczkę po Dublinie lub zwiedzić Galerię Narodową i Muzeum Narodowe (wszystkie wycieczki gratis). W soboty szkoła CES proponuje całodzienne wycieczki autokarowe w cenie ok. 25 euro.

  Elżbieta Soudani
  kierownik Biura Turystyki FELBERG
   

 •  Pozostałe artykuły:

  Language Camps - How to combine business with pleasure

  Humboldt Institut - szkoła z akceleratorem

  Limerick

  Wyjazd samodzielny

  Czar szwajcarskich wzgórz

  więcej...  Zainteresowanych wyjazdem do Irlandii zapraszamy na nasze strony internetowe www.turystyka-jezykowa.pl i do biur FELBERG w całej Polsce.
  Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł