Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Turystyka językowa


Szkoły językowe za granicą, cz. VII
Humboldt Institut - szkoła z akceleratorem

Przedstawiamy szkołę językową, która szczyci się nieprzeciętnymi osiągnięciami w nauczaniu języka niemieckiego. Jej uczniowie od lat osiągają poszczególne poziomy językowe zdecydowanie szybciej niż w konkurencyjnych instytucjach. Humboldt Institut – bo o tej szkole mowa – jest organizacją typu non-profit, założoną w 1977 r., obecnie będącą jedną z najlepszych szkół języka niemieckiego w Niemczech.

Powszechnie wiadomo, iż bez względu na wkład pracy i ilość czasu poświęconego na naukę języka obcego, bardzo efektywnie postępuje ona w kraju, w którym wszyscy mówią tym językiem. Uczestnik szkoleń, który również po zajęciach językowych jest zanurzony w kulturę i obyczaje obcojęzycznego kraju, coraz swobodniej komunikuje się z jego mieszkańcami.

Szkoła Humboldt Institut wypracowała nowoczesne metody gwarantujące skuteczność nauczania. Zatrudniona w niej kadra nauczycielska bierze udział w specjalnych szkoleniach, podczas których uczy się stosowania tych metod w nauczaniu osób przyjeżdżających z różnych stron świata na kursy językowe. Instytut Humboldta proponuje naukę języka niemieckiego w 19 ośrodkach w Niemczech, położonych w niezwykle atrakcyjnych miejscach tego kraju. Programy i ośrodki przygotowane są dla grup zróżnicowanych pod względem wieku i celu nauki. W ofercie Instytutu Humboldta znajdziemy zarówno kursy bardzo intensywne (40 lekcji indywidualnych tygodniowo), jak i kursy w małych grupach, liczących od 2 do 4 osób, oraz w grupach nieco większych, od 5 do 10 osób. Szkoła ma 2 licencjonowane ośrodki egzaminacyjne – w Konstancji i Ratzenried.

W cenę większości kursów wliczony jest cały pakiet pobytowy: zakwaterowanie (na terenie campusu szkoły lub u rodzin niemieckich), pełne wyżywienie, materiały do nauki, zajęcia kulturalno-rekreacyjne oraz wycieczki. Naukę w szkole mogą rozpocząć już 8-letnie dzieci. Oprócz zajęć językowych prowadzonych z tą grupą wiekową, są oczywiście organizowane kursy dla młodzieży i dorosłych. Wszystkie szkolenia językowe odbywają w specjalnie wyselekcjonowanych, dobrze wyposażonych i bezpiecznych ośrodkach.

Ośrodki dla dorosłych

Zamek Freudental jest ekskluzywnym centrum kształcenia językowego, położonym na wzgórzu, z widokiem na Jezioro Bodeńskie i Alpy. Ośrodek przeznaczony jest dla biznesmenów, kadry kierowniczej i osób czynnych zawodowo. Średnia wieku uczestników zajęć wynosi 40 lat. Prowadzone są tu bardzo intensywne kursy, w wymiarze 40 lekcji tygodniowo. W grafiku popołudniowych zajęć rekreacyjnych znajdziemy m.in. narciarstwo alpejskie i biegowe, golf, jazdę konną, przejażdżki na rowerach górskich, pływanie, żeglarstwo, grę na pianinie, saunę, windsurfing, wieczór w zamkowym barze.

Urokliwy zamek Ratzenried mimo średniowiecznego charakteru jest nowoczesnym centrum językowym i zarazem siedzibą Instytutu Humboldta w Niemczech. W ośrodku tym latem odbywają się intensywne kursy, głównie przygotowujące do zdania egzaminów z języka niemieckiego. Organizowane są wycieczki w Alpy, których widok można podziwiać z tarasu wieży, blisko jest do barokowych miast niemieckich, takich jak Wangen, Isny i Ravensburg, oraz nad Jezioro Bodeńskie. Program zajęć rekreacyjnych jest równie bogaty jak ten, który znajduje się w ofercie ośrodka mieszczącego się na zamku Freudental.

Konstancja – urokliwie położona nad Jeziorem Bodeńskim, zachwycająca widokiem na Szwajcarię ciągnącą się po drugiej stronie jeziora, kusząca niezliczonymi restauracjami, barami oraz przedstawieniami i koncertami na świeżym powietrzu – jest miastem, w którym Instytut Humboldta ulokował całoroczny ośrodek nauczania języka niemieckiego. Odbywają się tu kursy zarówno ogólne, jak i przygotowujące do zdania egzaminów. Z Konstancji można popłynąć promem do Meersburga oraz do Szwajcarii.

Latem Instytut Humboldta organizuje kursy języka niemieckiego dla dorosłych również w ośrodkach w Berlinie i Kolonii.

Ośrodki dla dzieci i młodzieży

Lindenberg to duże centrum językowe, do którego dzieci i młodzież w wieku od 10 do 17 lat mogą przyjeżdżać na kursy w ciągu całego roku. Ośrodek zachwyca pięknym położeniem oraz wspaniałym widokiem na Alpy. Jego atutem jest także bliskie sąsiedztwo z Austrią i Szwajcarią (tylko pół godziny drogi).

Dziewczęta i chłopcy mieszkają w odrębnych skrzydłach budynków szkoły albo u rodzin niemieckich. Po zajęciach językowych (w wymiarze 25 lekcji tygodniowo – dzieci do 14 lat; 30 lekcji tygodniowo – młodzież do 17 lat) oferowany jest bogaty program rekreacyjno- kulturalny. Uczestnicy kursów codziennie mają możliwość wyboru różnych form aktywności fizycznej (sporty górskie, wodne, gry zespołowe). Organizowane są również wycieczki do Monachium, Stuttgartu, Konstancji oraz do Austrii i Szwajcarii.

Latem Instytut Humboldta organizuje kursy dla dzieci i młodzieży w wielu ośrodkach, m.in. w Schmallenbergu, Ellwangen, Meersburgu, Freiburgu, Berlinie, Monachium. Wszystkie te ośrodki charakteryzują się bardzo dobrym standardem zarówno pod względem zakwaterowania i wyposażenia sal, w których odbywają się kursy, jak i urządzeń sportowo-rekreacyjnych.

Na szczególną uwagę zasługuje ośrodek na zamku Torgelow, położonym nad jeziorem o tej samej nazwie (północno- wschodnia część Niemiec). Został on wyposażony na miarę końca XXI wieku (w ciągu roku szkolnego mieści się tu ekskluzywna szkoła średnia). W Torgelow organizowane są wycieczki do Berlina, nad Bałtyk i do Waren.

* * *

Nadrzędnym celem Instytutu Humboldta jest nauczanie języka niemieckiego na bardzo wysokim poziomie, stanowiącym wyzwanie dla innych tego typu instytucji. Dlatego w ofercie tej szkoły są tylko kursy intensywne, od 25 lekcji tygodniowo. Ponad 30-letnie doświadczenie edukacyjne oraz tysiące uczestników szkoleń ze 154 krajów świata potwierdzają wysoką jakość nauczania stanowiącą znak rozpoznawczy ośrodków Instytutu Humboldta. Zainteresowanych wyjazdem do szkół Humboldta zapraszamy do zapoznania się z ofertami w katalogu Edukacja za granicą dostępnym w oddziałach Szkoły FELBERG. Oferty są dostępne również na stronie internetowej: www.turystyka-jezykowa.pl.

Elżbieta Soudani
kierownik Biura Turystyki FELBERG
 

 Pozostałe artykuły:

Language Camps - How to combine business with pleasure

Limerick

Wyjazd samodzielny

Czar szwajcarskich wzgórz

Kolonie i obozy językowe

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł