Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Turystyka językowa


Szkoły językowe za granicą, cz. VI
Czar szwajcarskich wzgórz

Szwajcaria, jeden z najbogatszych krajów świata, o niezwykle malowniczym położeniu, znajduje się w samym sercu Europy. Znaczna część jej obszaru to owiane legendą, górzyste tereny Alp i górskie jeziora, które zachwycają swym pięknem turystów z całego świata. Amatorzy serów, czekolady, win, a także miłośnicy różnych sportów górskich i wodnych (prestiżowe ośrodki wypoczynkowe i sportowe) czują się tu jak w raju.

Jest to kraj wielojęzyczny, w którym obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Ponadto niemal w każdym jego zakątku można rozmawiać po angielsku. Dzieci w Szwajcarii uczą się w szkołach trzech języków obcych. W tym niewielkim kraju wystarczy przejechać 50 km, by znaleźć się wśród ludzi mówiących innym językiem, a także zetknąć się z inną architekturą i mentalnością. Koszty utrzymania w Szwajcarii są porównywalne z kosztami w Niemczech lub niewiele od nich wyższe.

Charakterystycznymi cechami Szwajcarów, których mogliby im pozazdrościć Niemcy, są dbałość o porządek i pracowitość. Ponadto Szwajcarzy są otwarci na obce kultury i przyjaźnie nastawieni do turystów. Kraj ten jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych na świecie.

Te atuty w połączeniu z długoletnią tradycją i doskonałą opinią w dziedzinie edukacji sprawiają, że Szwajcaria jest popularna nie tylko wśród turystów z bogatych krajów całego świata, lecz także wśród tych, którzy chcą się uczyć języków obcych (np. trzech języków podczas jednego pobytu), a także wśród tych, którzy pragną podnosić swoje kwalifikacje zawodowe (słynne na cały świat szkoły hotelarskie i biznesowe). Dlatego do szkół językowych uczęszczają głównie sami Szwajcarzy (zamieszkali w innej części kraju), Irlandczycy i Anglicy, którzy przyjeżdżają tu uczyć się francuskiego czy niemieckiego, a także Francuzi, Niemcy oraz Hiszpanie.

W tegorocznej ofercie biura Turystyki FELBERG polecamy szkoły znajdujące się we francuskojęzycznej części kraju – w Montreux, Genewie i Les Sciernes koło Vevey – ich położenie pozwala bowiem łączyć naukę z korzystaniem z uroków Alp.

Montreux – francuski, angielski, niemiecki dla dorosłych

Montreux to znane centrum górskich sportów zimowych i letnich położone nad Jeziorem Genewskim. Ze względu na swój umiarkowany klimat oraz otoczenie Alp Szwajcarskich i Francuskich, często nazywane jest „Perłą Szwajcarskiej Riwiery”. Wybrzeże pokrywają plantacje winorośli, a sześciomilowa, nadjeziorna promenada przyciąga zacisznymi plażami i uroczymi przystaniami, gdzie palmy i tropikalna flora zachwycają swoim pięknem. Montreux od dawna cieszy się sławą doskonałego kurortu. Miejscowość tę chętnie odwiedzają osobistości z całego świata (Dostojewski, Hemingway, Lord Byron, Elżbieta I, król William III). Ponadto co roku odbywa się tu wiele międzynarodowych festiwali i imprez.

Szkoła STUDY CENTRE specjalizuje się w nauce pięciu języków obcych: francuskiego, angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego oraz włoskiego. W ramach minimum dwutygodniowego pobytu (w niemal każdym okresie roku) można zdecydować się na naukę jednego, dwóch lub trzech języków obcych. Ponadto można wybrać ogólną naukę języka albo kursy ukierunkowane na komunikację w biznesie, na hotelarstwo czy turystykę bądź przygotowujące do podjęcia studiów w danym języku lub egzaminacyjne, jak TOEFL, Cambridge, Alliance Francaise, DELF/DALF, Goethe Institut, Chambers of Commerce. Atutem wszystkich szkoleń są małe, maksymalnie 6-osobowe grupy.

Latem oferowane są wakacyjne kursy językowe dla młodzieży od 15 lat, które składają się z 20 lekcji tygodniowo oraz zorganizowanych zajęć pozalekcyjnych w formie wycieczek, rozrywek sportowych i innych dodatkowych atrakcji. Zakwaterowanie oferowane jest w szkolnej rezydencji – zamku otoczonym ogrodem, z zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto, Jezioro Genewskie i Alpy. Można również wybrać pobyt u rodziny szwajcarskiej lub wynajęcie pokoju w hotelu.

Les Sciernes – francuski, angielski, niemiecki dla dzieci i młodzieży

Szkoła HAUT-LAC INTERNATIONAL CENTRE, bajecznie położona na stoku góry, znajduje się w małej miejscowości niedaleko Montreux i Vevey. Od 20 lat przyjmuje dzieci i młodzież w wieku 8 do 18 lat w swojej siedzibie, będącej zarazem placówką edukacyjną i internatem. Opracowała program „Praca i zabawa”, który skupia się na niekonwencjonalnych metodach nauczania, mających głównie charakter zajęć „poza klasą”. Szkoła jest szczególnie popularna ze względu na bogaty pakiet rozrywkowy, w którego skład wchodzi uprawianie sportów zimowych, zajęcia na basenie, jazda konna, wild water rafting (spływ wartką rzeką na gumowym pontonie), bilard, wspinaczka i wiele innych atrakcji. Centrum jest otwarte przez cały rok dla setek uczestników z całego świata, którzy cenią sobie jego rodzinną atmosferę, dynamiczne programy i przyjazną, kompetentną kadrę (według statystyk 60% studentów oraz 100% grup powraca do HAUT-LAC w następnym sezonie).

Genewa i szwajcarskie szkoły prywatne

LEMANIA GROUP, mieszcząca się we francuskojęzycznej części Szwajcarii, jest jedną z największych szkół prywatnych w tym kraju. Składa się z 11 placówek (szkoły i college), w których uczy się obecnie 3 tys. studentów z 80 różnych krajów. LEMANIA ma długoletnią tradycję w nauczaniu studentów z różnych kręgów kulturowych, których od 1908 roku przyciąga różnorodnymi kursami. W jej bogatej ofercie znajdują się zarówno klasyczne kursy akademickie i naukowe, jak i nowoczesne, obejmujące np. języki nowożytne, komunikację, prawo, architekturę, turystykę, zarządzanie, kierunki biznesowe itp. Szkoła jest członkiem ponad 18 międzynarodowych organizacji edukacyjnych i partnerskich, co świadczy o jej prestiżu i wysokich standardach nauczania. Uczestnicy szkoleń mieszkają głównie w internatach, gdzie mają do dyspozycji duży wybór zajęć pozalekcyjnych.

Szwajcaria jest bardzo przyjaznym miejscem dla wszystkich przyjezdnych, także dla tych, którzy chcą się uczyć języków obcych. Jej umiarkowany klimat wpływa kojąco na ciało i na ducha, przepiękne widoki pozwalają się zrelaksować, a życzliwość mieszkańców i wysoki poziom bezpieczeństwa na szwajcarskich ulicach poprawiają samopoczucie.

Zainteresowanych wyjazdem do Szwajcarii zapraszamy do zapoznania się z ofertami w katalogu Edukacja za granicą dostępnym w oddziałach Szkoły FELBERG. Oferty są również podane na stronie internetowej: www.turystyka-jezykowa.pl.

Elżbieta Soudani
kierownik Biura Turystyki FELBERG
 

 Pozostałe artykuły:

Language Camps - How to combine business with pleasure

Humboldt Institut - szkoła z akceleratorem

Limerick

Wyjazd samodzielny

Kolonie i obozy językowe

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł