Temat numeru
Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Turystyka językowa


NAUKA JĘZYKA ZA GRANICĄ
Przyjemne z pożytecznym

Czy nie zdarzyło się Wam wrócić z wakacji z poczuciem niespełnienia, jakbyście nie wykorzystali właściwie wakacji? Na pewno przynajmniej część z Was miała wrażenie, że czas umknął bezpowrotnie, a do domu wracacie z niczym. a przecież wakacje nie muszą polegać na słodkim nieróbstwie! Wakacje to także czas, który można wykorzystać do maksimum, łącząc odpoczynek i zwiedzanie świata z inwestycją w samego siebie, jaką jest kurs językowy za granicą.

Nauka języka w kraju, w którym ma on status urzędowy, to jedyna w swoim rodzaju możliwość porozumiewania się tym językiem w zupełnie innych warunkach niż na kursie językowym w Polsce. Zajęcia takie prowadzone są jedynie w języku obcym (np. angielskim), nie można prosić o tłumaczenie czegokolwiek na polski, a pozostali kursanci to zwykle nie-Polacy. Taka sytuacja to wymarzona okazja do poprawy szczególnie umiejętności konwersacyjnych, gdyż będąc zdanymi na siebie, jesteśmy niejako zmuszeni do zerwania z wszelkimi oporami.

Wyjazd na kurs językowy za granicą to też swego rodzaju wyzwanie, które w dużej części sprawdza nie tylko naszą znajomość języka, lecz także samodzielność. Trzeba sobie samemu radzić w sekretariacie, w bufecie i w wielu innych miejscach.

Okazją do podszlifowania języka jest również miejsce zakwaterowania. Bez względu na to, czy jest to rodzina, u której wynajmujemy pokój, czy też akademik, to wszędzie tam musimy się komunikować ze współmieszkańcami w języku obcym.

Zagraniczne szkoły językowe przywiązują dużą wagę do programu pozalekcyjnego. Uczestnicy kursów odwiedzają zabytkowe miejsca, zwiedzają muzea, bawią się w dyskotekach. (Fot. Archiwum)

„Angielski w szkole. Angielski w domu. Nie podołam temu!” — odezwie się w Was malkontent. w rzeczywistości jednak wszystkim osobom, z którymi się stykamy w szkole i w miejscu zamieszkania, zależy tylko na tym, abyśmy przede wszystkim się dobrze bawili i przy każdej okazji osoby te wspomagają nas radą. Dla wszystkich to okazja do poznania nowych kultur. Wśród słuchaczy można bowiem spotkać przedstawicieli niemal wszystkich ras i religii z wszystkich kontynentów. Wszystko to zachęca do wymiany poglądów i konstatacji, jak uniwersalny może być język!

Poznać przyjaciół można nie tylko w szkole, lecz także podczas zajęć pozalekcyjnych, do których szkoły przywiązują równie dużą wagę, co i do metod nauczania języka. Każdy wieczór lub weekend to propozycja nie do odrzucenia. Wycieczka do stolicy kraju, wyjazd nad morze, wyjście do pubu czy na dyskotekę, piknik na plaży czy wizyta w muzeum — każdy znajdzie coś dla siebie po przystępnych cenach.

Jak przyznaje Joanna Koneczko, jedna ze słuchaczek naszej filii, wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę, zarówno jeśli chodzi o kurs, jak i o program pozalekcyjny. Zajęcia były prowadzone przez dwóch lektorów, co bardzo urozmaiciło naukę, a ich kompetencje uważam za bardzo wysokie — powiedziała Joasia. — Niezapomnianych wrażeń dostarczyła mi też wycieczka do Cambridge i wizyta w Muzeum Figur Woskowych. Rodzina, u której mieszkałam, sprawiła, że czułam się jak w domu.

Maciej Gutkowski
filia FELBERG w Poznaniu
 

 Pozostałe artykuły:

Language Camps - How to combine business with pleasure

Humboldt Institut - szkoła z akceleratorem

Limerick

Wyjazd samodzielny

Czar szwajcarskich wzgórz

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł