Temat numeru
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Szkoła języków obcych


Festiwal teatrów szkolnych
Angielski na scenie

Od pięciu lat odbywa się w Łodzi festiwal teatralny w języku angielskim dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Z roku na rok cieszy się on coraz większym powodzeniem wśród szkół okręgu łódzkiego.

Tegoroczna edycja zmagań konkursowych odbyła się 18 maja 2006 roku w siedzibie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi przy ul. Zachodniej 54/56. Organizatorem festiwalu był Zespół Szkół Łódzkiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Montessori, a Szkoła FELBERG była jednym z fundatorów nagród.

Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali trwające ok. 20 minut przedstawienia o różnorodnej tematyce – adaptacje klasyki literatury angielskiej (Romeo and Juliet), autorskie wersje znanych dzieł (The Little Prince Reloaded) czy kompilacje popularnych motywów literackich i filmowych (The Best of the Smurfs and Harry Potter, Superman and the Psychiatrist). Wszystkie zespoły teatralne zadbały o odpowiednią scenografię i oprawę muzyczną. Jury mogło więc z przyjemnością podziwiać rywalizację aktorską oraz zmagania z językiem angielskim dzieci i młodzieży z łódzkich szkół. Decyzja o przyznaniu nagród nie była łatwa, mimo to jury było jednomyślne.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła SP nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, która zaprezentowała przedstawienie Pudding Lane przygotowane pod opieką Małgorzaty Woszczak i Małgorzaty Jahn.

Nagrodami publiczności były książki z serii „Felberg English Readers”.
Spektakl nawiązywał do autentycznych wydarzeń poprzedzających wybuch wielkiego pożaru w Londynie w 1666 roku. Trafny dobór scenariusza do wieku i umiejętności wykonawców, pełne entuzjazmu kreacje aktorskie i piękne rozwiązania scenograficzne sprawiły, że przedstawienie to na długo pozostanie w pamięci oglądających. Jury nie przyznało drugiego miejsca. Trzecie zajęła SP nr 175, która przedstawiła spektakl Far Away przygotowany pod opieką Anny Stańczyk i Beaty Michalskiej.

W kategorii szkół gimnazjalnych wygrało bezapelacyjnie przedstawienie The Canterville Ghost w reżyserii Magdaleny Demus z Gimnazjum Łódzkiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Montessori. Drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano. Wyróżnienie otrzymało przedstawienie The Little Prince Reloaded przygotowane również pod opieką Magdaleny Demus przez Gimnazjum nr 3 im. Fryderyka Chopina w Łodzi.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyła kreacja aktorska uczennicy gimnazjum Montessori, Marii Mrożewskiej, grającej postać służącej w spektaklu The Canterville Ghost. Młoda aktorka wykazała się doskonałą interpretacją sceniczną odtwarzanej postaci, konsekwentnie odgrywając rolę przez cały spektakl.

Wszyscy uczestnicy V Festiwalu zasłużyli na wielkie brawa za pełne entuzjazmu kreacje aktorskie, wysoki poziom języka angielskiego oraz za trafny dobór scenariusza do wieku i umiejętności wykonawców.

Nagrody publiczności w postaci książek z serii „Felberg English Readers” wręczała dyrektor oddziału Szkoły FELBERG w Łodzi Agnieszka Zeler-Kubala. Nagrody te zdobyły zespoły teatralne reprezentujące SP nr 175 i Gimnazjum Montessori.

Przykład łódzkiego festiwalu szkolnych przedstawień w języku angielskim udowadnia, że nauka języka obcego może być przyjemnością i zabawą pozwalającą na doskonalenie umiejętności językowych.

Sławomir Jaraszkiewicz
konsultant metodyczny oddziału Szkoły FELBERG w Łodzi
 

 Pozostałe artykuły:

Sprawdź swój angielski

Londyn mnie oczarował

Narzędzie nie do zastąpienia

Kapitał ludzki - kapitał możliwości

Kilka słów o nas

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł