Temat numeru
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Szkoła języków obcych


Kilka słów o nas

Szkoła FELBERG powstała 27 maja 1987 r. w Warszawie pod nazwą Szkoła Języka Angloamerykańskiego (British & American English School). Kolejne lata działalności edukacyjnej przyniosły otwarcie placówek Szkoły w 15 miastach na terenie Polski. W 1988 r. zaczęły funkcjonować oddziały w Gdańsku, Lublinie i Łodzi. Rok później na mapie Polski pojawiły się filie w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Wrocławiu i Gdyni. W 1993 r. Szkoła otworzyła nowe placówki w Białymstoku i Bydgoszczy, w 1996 r. – w Toruniu, a w 1997 r. powstały filie w Częstochowie i Gliwicach.

Szkoła FELBERG to również Centrum Egzaminacyjne z licencjami Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu oraz Centrum Egzaminacyjne Pearson Language Assessment. Jej kadra lektorska liczy ponad 500 wykwalifikowanych nauczycieli, którzy skutecznie przygotowują swoich słuchaczy do egzaminów zewnętrznych.

Oprócz Szkoły prężnie rozwijają się Biuro Turystyki, Wydawnictwo, Centrum Edukacji w Chyliczkach oraz Księgarnia Internetowa e-felberg. Firma FELBERG to dzisiaj sprawnie funkcjonująca instytucja szkoleniowa, która dzięki ogólnopolskiemu zasięgowi potrafi kompleksowo uczyć języków obcych zarówno słuchaczy indywidualnych, jak i pracowników oraz menedżerów firm na terenie całego kraju.

Wieloletnia tradycja w nauczaniu, krajowy zasięg usług, a przede wszystkim profesjonalizm pracowników i sprawny system zarządzania przyczyniły się do sukcesów, jakie Szkoła FELBERG w ostatnich latach odnosi na polskim rynku usług lingwistycznych.

Od kilku lat Szkoła FELBERG jest liderem różnego rodzaju rankingów oceniających jakość nauczania szkół językowych. Najbardziej prestiżowy z nich, ukazujący się w tygodniku „Newsweek” dwukrotnie (w 2004 i 2006 r.) uznał Szkołę FELBERG za najlepszą szkołę języka angielskiego w Polsce. Dotychczas pierwsze miejsca wśród najlepszych szkół języka angielskiego zdobyły oddziały w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Częstochowie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy, natomiast drugie miejsca w rankingu zajęły filie w Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Gdyni i Katowicach.

Rok 2006 to dla Szkoły FELBERG czas wielu sukcesów. Jednym z nich jest Krajowy Złoty Medal zdobyty przez jednego ze słuchaczy oddziału w Lublinie w sesji egzaminacyjnej LCCI English for Business (Level 1). Egzaminy Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu (LCCI) w Polsce i na rynku międzynarodowym są honorowane jako wysokiej rangi certyfikaty poświadczające bardzo dobrą znajomość języka w konkretnym profilu i na danym poziomie zaawansowania. Przygotowanie do egzaminów LCCI wymaga więc od słuchacza ogromnej pracy, a od szkoły i lektora wysokich kwalifikacji w nauczaniu języków obcych. Zdobycie Krajowego Złotego Medalu LCCI jest dla Szkoły FELBERG formą uznania i zarazem potwierdzeniem najwyższej jakości nauczania. Złoty Medal można otrzymać tylko podczas sesji egzaminacyjnej, w której uczestniczy ponad 200 osób, a jego zdobywca musi osiągnąć najlepszy spośród wszystkich zdających wynik wynoszący ponad 80 procent poprawnych odpowiedzi.

Kolejnym sukcesem Szkoły FELBERG jest włączenie jej Biura Turystyki w poczet liderów polskiej turystyki. Przygotowane przez Agencję Promocji Turystyki wydawnictwo to prezentacja dynamicznie rozwijających się firm, wyróżniających się na obszarze, na którym prowadzą działalność. Wśród nich znalazło się Biuro Turystyki FELBERG jako organizator wyjazdów językowych. Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem Lidera Polskiej Turystyki 2006.

Certyfikaty jakości i renoma oferty edukacyjnej, jaką Szkoła FELBERG osiągnęła na przestrzeni 20 lat swojej działalności, to nagroda za konsekwentną strategię działania firmy, którą zawsze było i pozostanie dobro klienta. Dlatego największym sukcesem Szkoły FELBERG jest zadowolony z naszych usług klient.

Barbara Woźniak
oddział Szkoły FELBERG w Lublinie


BiałystokJak sięgnąć do kieszeni Unii Europejskiej

Co oznaczają skróty: EFS, PARP, ZPORR? Po wstąpieniu Polski, w maju 2004 r., do Unii Europejskiej są one coraz lepiej rozpoznawane. Ich charakterystyczne logo pojawia się coraz częściej w mediach, na plakatach rozwieszanych w budynkach i na ulicach. Wszystkie są związane z funduszami unijnymi, które otwierają nowe możliwości finansowania działań, m.in. szkoleń językowych. Mówiąc krótko, są to pieniądze do wzięcia. Cel jest zbożny, więc warto było się o nie starać.

Złożenie oferty do Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr to zaledwie początek drogi. Nasza oferta została przyjęta w ramach projektu „Przyjazny Urząd”, którego celem było dostosowanie kwalifikacji urzędników do pracy w podlaskiej administracji publicznej (działania 2.1 ZPORR). Nasze zadanie polegało na przeszkoleniu ok. 100 pracowników urzędów w kilku miastach Podlasia – w Białymstoku, Zambrowie i Suwałkach. Pierwszy etap rozpoczął się od wyselekcjonowania grup. We wszystkich miejscach należało także zapewnić wygodne sale wykładowe.

Zajęcia rozpoczęliśmy w styczniu 2006 r. Całe szkolenie trwało cztery miesiące i było dość intensywne. Słuchacze mieli jednak chwilę na odprężenie przy kawie, herbacie i łakociach. Przebieg szkolenia był monitorowany zarówno przez nas, jak i przez pracowników Fundacji. Uczestnicy wypełniali ankiety, będące podstawą oceny.

Realizacja projektu wymagała od Szkoły FELBERG ogromnej staranności i zaangażowania ze strony wszystkich – zarówno lektorów, jak i pracowników administracyjnych, którzy mieli do wykonania sporo papierkowej roboty. Każdy element szkolenia musiał być solidnie udokumentowany, w wyniku czego powstała dokumentacja zajmująca kilka segregatorów. Specyfiką szkoleń unijnych jest bowiem to, że fundusze są wypłacane dopiero po zakończeniu szkolenia i akceptacji złożonych dokumentów.

Cieszymy się, że udało nam się sprostać wyśrubowanym wymaganiom formalnym i, co najważniejsze, przekazać słuchaczom naszą wiedzę. Nie brakowało też przyjemnych akcentów: kwiaty na Dzień Kobiet, miłe podziękowania. Wzbogaciliśmy się o kolejne doświadczenie i przetarliśmy szlak dla następnych projektów finansowanych z unijnej kasy.
Zbigniew Jabłoński
oddział Szkoły FELBERG w Białymstoku


CzęstochowaWięcej niż szkoła

Oddział Szkoły FELBERG w Częstochowie powstał w 1997 r. Już pierwszy rok naszej obecności na rynku usług językowych okazał się dużym sukcesem. Potem przybywało nam coraz więcej powodów do dumy i zadowolenia. Częstochowski oddział od czasu swego założenia był prekursorem nowych rozwiązań – pierwsi mieliśmy własne biuro i sale dydaktyczne, idąc z duchem czasu, wprowadziliśmy możliwość płacenia kartą płatniczą za szkolenia i podręczniki, u nas także zrodził się pomysł wydawania własnego firmowego pisma. Stworzyliśmy nową jakość i wyznaczyliśmy kierunki rozwoju naszej działalności.

Od sześciu lat w najpopularniejszym w Częstochowie Centrum Handlowym M1 organizujemy stoisko firmowe dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z naszej bogatej oferty szkoleń, kupić podręczniki lub tylko sprawdzić swój poziom językowy. Nie stoimy w miejscu – nasz oddział cały czas się rozwija, a wraz z zachodzącymi w nim zmianami przemianom ulegają nasze różnorodne propozycje. Od tego roku jako pierwszy oddział firmy FELBERG mamy w tym samym budynku placówkę dydaktyczną i księgarnię językową.

Rok 2006 był dla nas przełomowy. Oddział Szkoły FELBERG w Częstochowie w ran kingu tygodnika ,,Newsweek Polska” zajął pierwsze miejsce. Od czerwca 2006 r. nasza siedziba mieści się przy al. NMP 61. Szkolenia językowe odbywają się w nowych salach znakomicie przygotowanych do prowadzenia zajęć. Nasze nowe sale są duże, przestronne, doskonale oświetlone, a ustawienie stolików sprawia, że słuchacze mają dobry kontakt ze sobą, co pozwala na efektywną naukę języka. Spokojna atmosfera prowadzonych zajęć, doskonała kadra, miła obsługa sekretariatu dopełniają obraz naszej działalności.

Gwarantujemy udział w lekcjach próbnych, dostęp do biblioteki szkolnej, możliwość korzystania z internetu oraz porozumiewania się z naszymi słuchaczami i lektorami drogą elektroniczną.

W naszej szkole odbywają się całoroczne szkolenia językowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę polskich lektorów. Oprócz nich organizujemy zajęcia z native speakerami, którzy przybliżają słuchaczom realia życia w innych krajach.

Mamy specjalną ofertę dla małych dzieci. Maluchy uczą się u nas poprzez zabawę i ciekawe gry dostosowane do ich wieku. Dysponujemy specjalnymi zestawami do nauki języka przeznaczonymi dla najmłodszych uczniów. Do grup dziecięcych przydzielamy wybranych, odpowiednio przeszkolonych lektorów, którzy potrafią zachęcić dzieci do nauki języka.

Staramy się uczyć sprawdzonymi metodami, zwracając przy tym szczególną uwagę na potrzeby naszych klientów. Dlatego zajęcia dla firm prowadzą lektorzy dysponujący nie tylko odpowiednimi kwalifikacjami, lecz również przygotowaniem merytorycznym dostosowanym do profilu instytucjonalnego klienta. W wielu firmach nasi lektorzy uczą słownictwa specjalistycznego (m.in. dotyczącego sprzedaży i przetwarzania złomu), a także tzw. office English (w instytucjach typu ZUS czy ARiMR).

Nasi lektorzy mają wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów, czego przykładem mogą być gry i konkursy zorganizowane z okazji Halloween czy Mikołajek. Takie dobrze dobrane metody aktywizujące uczniów sprawiają, że zajęcia stają się bardziej interesujące i efektywne.

Oferujemy szkolenia języka angielskiego podzielone na cztery grupy w zależności od poziomu językowego, wieku i wymagań klientów. W naszej ofercie znajduje się - krótki, intensywny kurs utrwalający i poszerzający wiadomości z gramatyki, - kurs przeznaczony dla osób zamierzających spędzić wakacje lub urlop poza granicami Polski oraz - kurs konwersacyjny przeznaczony dla tych, którzy chcą rozwinąć swoje speaking & listening skills.

Zapraszamy również do korzystania z interesującej oferty turystycznej dla dzieci i młodzieży. Proponuje ona wiele rozmaitych i ciekawych wyjazdów, organizowanych przez profesjonalną, świetnie wyszkoloną kadrę, takich jak - kolonie, - obozy młodzieżowe, - wczasy w kraju i za granicą, na których można wzbogacać i rozwijać swoje umiejętności językowe.

Nowo otwarta księgarnia, oferująca klientom różnorodne publikacje po konkurencyjnych cenach, zachęca uczniów i studentów do nabywania książek i podręczników do nauki języka, które czasami trudno znaleźć gdzie indziej. Naszym słuchaczom proponujemy atrakcyjne rabaty na podręczniki oraz słowniki, używane jako pomoce podczas szkoleń. Zachęcamy również do kupna repetytoriów, ciekawych readersów, rozmówek, kaset oraz programów multimedialnych.

Nowa siedziba naszego oddziału, mieszcząca się w pięknie odrestaurowanej, reprezentacyjnej części al. NMP, między eleganckimi kawiarenkami, przyciąga swym rozmachem uwagę wielu ludzi. A wszystko to w jednym mieście, w jednej siedzibie, w jednym budynku, w jednej szkole.
Adrian Gondro
oddział Szkoły FELBERG w Częstochowie


Gliwice i KatowiceSzkolenia specjalistyczno-językowe w aglomeracji śląskiej

Klient instytucjonalny i szkolenia specjalistyczne to domena oddziałów Szkoły FELBERG w Gliwicach i Katowicach. Zagadnienia z zakresu motoryzacji oraz język polski dla obcokrajowców stanowią tematykę szkoleń prowadzonych przez nas dla GM Opel Polska i innych firm, zlokalizowanych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Edukacją z zakresu języków włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego zainteresowane są głównie firmy o kapitale zagranicznym, znajdujące się w obrębie Górnego Śląska.

Śląsk utożsamiany jest przede wszystkim z przemysłem węglowym i ochroną środowiska. Podjęliśmy więc wyzwania związane z tymi dziedzinami. Kompania Węglowa, Węglokoks i Katowicki Holding Węglowy to firmy korzystające ze szkoleń z zakresu problematyki przemysłu węglowego, poszerzonych o kursy egzaminacyjne. Z kolei Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji bierze udział w szkoleniach ukierunkowanych na szeroko pojętą ochronę środowiska, tak istotną w naszym regionie. Ponadto do oferty językowej naszych oddziałów na stałe weszły już takie dziedziny jak energetyka czy aparatura chemiczna.

Mogłoby się wydawać, że wieloletnie szkolenia prowadzone dla tak licznej grupy klientów instytucjonalnych wyczerpią zapotrzebowanie na kursy o specjalistycznej problematyce. Tak jednak nie jest, gdyż dynamiczny rozwój aglomeracji śląskiej stwarza nowe perspektywy rozwoju również dla szkoły językowej. Ich odzwierciedleniem jest bogata oferta językowa z zakresu szkoleń specjalistycznych. Przykładem nowych dziedzin, które obejmuje nasza działalność, są zorganizowane w ostatnim czasie szkolenia z zakresu języka prawniczego dla pracowników Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także szkolenia z zakresu języka medycznego. Zgłaszający się do nas lekarze, farmaceuci oraz pielęgniarki mają świadomość, że dodatkowe umiejętności językowe dają nowe możliwości na rynku pracy w kraju i za granicą.

Oddziały Szkoły FELBERG w Gliwicach i Katowicach, oferując tak wiele różnorodnych kursów specjalistycznych, koncentrują się przede wszystkim na satysfakcji klientów. Mobilność lektorów, opieka metodyczna, nowatorskie programy nauczania, uwzględniające indywidualne potrzeby słuchaczy, sprawiają, że wzrasta zadowolenie naszych kontrahentów, czego dowodem są liczne listy z podziękowaniami, które otrzymują nasze oddziały.

Kiedy uzyskaliśmy licencję na przeprowadzanie egzaminów Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu (LCCI), nie przypuszczaliśmy, że egzaminy te będą cieszyły się tak dużym zainteresowaniem wśród naszych słuchaczy. W chwili obecnej możemy pochwalić się stuprocentowym wskaźnikiem zdawalności, a do grona klientów wiodących prym pod względem liczby chętnych do przystąpienia do tych egzaminów z pewnością należy Węglokoks SA w Katowicach

Nieodzownym elementem tradycji przeprowadzania w naszych oddziałach egzaminów LCCI jest uroczyste wręczenie każdemu słuchaczowi certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie business English. Jest to chwila obopólnej satysfakcji – dla nas z dobrze spełnionego obowiązku, a dla słuchacza z jego ciężkiej pracy, która przyniosła tak wspaniały rezultat. Certyfikat z oceną pass with distinction to obecnie bardzo ceniony dokument poświadczający umiejętności z zakresu business English, będący niebagatelnym atutem każdego CV.

W działalności adresowanej do klientów indywidualnych istotne miejsce zajmują „Małe Formy Teatralne”. Stanowią one zwieńczenie całorocznej edukacji językowej słuchaczy grup własnych i zarazem są nieodzownym elementem zakończenia każdego roku szkolnego w naszych oddziałach. Ich treść i forma sprawiają, że z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród słuchaczy Szkoły FELBERG, jak i ich bliskich – rodziców, dziadków i znajomych, którzy licznie przybywają na nasze spektakle. Organizując „Małe Formy Teatralne”, dajemy dowód, że języka obcego można uczyć się na różne sposoby, ku ogromnej satysfakcji słuchaczy, rodziców i lektorów. Dlatego też nasze przedstawienia znalazły stałe miejsce w harmonogramie zakończenia każdego roku szkolnego.

Turystyka językowa w kraju i za granicą stanowi istotny element oferty wyjazdowej skierowanej do naszych słuchaczy, połączony z nauką języka obcego w ciekawej, niekonwencjonalnej formie. W ciągu kilku ostatnich lat z tej formy wypoczynku skorzystało w oddziałach Szkoły FELBERG w Gliwicach i Katowicach ok. 100 osób. Łeba, Biały Dunajec, Władysławo w kraju oraz Wielka Brytania za granicą – to miejsca, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych słuchaczy.

Oddziały Szkoły FELBERG w Gliwicach i Katowicach stanowią kompleksowe centrum obsługi wszystkich klientów zainteresowanych nauką języka obcego. Nie tylko organizuje ono szkolenia specjalistyczno-językowe, daje możliwość korzystania z wielu różnorodnych pomocy dydaktycznych, lecz także przygotowuje propozycje atrakcyjnych wyjazdów turystyczno-językowych.
Danuta Chruścik-Próchniewicz
dyrektor oddziału Szkoły FELBERG w Gliwicach i Katowicach


Aleksandra Stolarska
konsultant metodyczny


KrakówEgzamin dojrzałości zdany

18 lat temu, w 1989 r. Szkoła FELBERG – wówczas jeszcze pod nazwą British & American English School – rozpoczęła swoją działalność w Krakowie. Jej pierwsza placówka dydaktyczna mieściła się w Szkole Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego przy ul. Francesco Nullo, do której uczęszczał nasz znakomity rajdowiec Robert Kubica. Miejsce to – m.in. za sprawą ogromnej przychylności dyrekcji SP nr 38 – jest do dnia dzisiejszego jedną z ważniejszych placówek dydaktycznych oddziału Szkoły FELBERG w Krakowie.

Ogromne zainteresowanie podczas pierwszych zapisów oraz olbrzymia liczba naszych słuchaczy skłoniły nas do poszukania kolejnej lokalizacji. Wybór padł na VII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Skarbińskiego, do którego wprowadziliśmy się w wrześniu 1990 r. Spowodowało to dalszy rozwój krakowskiego oddziału. Nie chcąc zwalniać tempa, w 1996 r. podjęliśmy decyzję o otwarciu kolejnej placówki, tym razem w samym centrum Krakowa w ZSE nr 1 przy ul. Kapucyńskiej. W tym samym czasie rozszerzyliśmy działalność na dzielnice Nowa Huta, Kurdwanów i Ruczaj, gdzie w szczególności skupiliśmy się na nauczaniu dzieci i młodzieży. W czerwcu 2000 r., po wielu latach „tułaczki” po szkołach, doczekaliśmy się własnego biura, znajdującego się w centrum Krakowa przy ul. Wielopole 32. Jest ono naszą główną siedzibą już siódmy rok. Wnętrze biura, a także otoczenie budynku, w którym się ono mieści, uległo ostatnio wielu nowoczesnym zmianom. Dzięki nim czujemy się tu coraz lepiej, a krakowianie już bez jakichkolwiek wątpliwości kojarzą oddział Szkoły FELBERG z jego siedzibą w centrum miasta.

Warto również odnotować, że przez cały czas naszej działalności byliśmy aktywni na terenie regionu Małopolski. Posiadaliśmy placówki w takich miastach jak Zakopane, Wieliczka, Słomniki, a ze względu na szkolenia prowadzone w firmach – także w Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie i Brzesku.

W ciągu 18 lat przez podwoje naszej szkoły przewinęły się tysiące słuchaczy, od maluszków ze szkół podstawowych, przez gimnazjalistów, licealistów i studentów, po osoby dorosłe (najstarsza słuchaczka miała 70 lat i uczęszczała na kurs, ponieważ w ten sposób wypełniała swój wolny czas).

Nauka w naszej szkole to nie tylko lekcje, lecz także imprezy okolicznościowe. Nasi milusińscy od kilku lat mogą wykazać się swoimi artystycznymi zdolnościami, malując „Easter Graffiti” z życzeniami dla rodziców, nauczycieli i zabieganych przechodniów, pochwalić się nabytymi umiejętnościami językowymi przed bliskimi, występując w bożonarodzeniowym przedstawieniu, a podczas Halloween, przebierając się za duszki, czarownice i potwory, poznać zwyczaje towarzyszące temu świętu w krajach anglojęzycznych. Dorośli i młodzież też chętnie biorą udział w naszych imprezach, takich jak Christmas Party czy St. Patrick’s Day. Z równie dużym zainteresowaniem uczestniczą oni również w spotkaniach klubów konwersacyjnego i filmowego, podczas których mogą podyskutować na różne tematy.

Jako jedna z pierwszych szkół językowych zaoferowaliśmy krakowianom szkolenia specjalistyczne. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się nasze kursy języka prawniczego, prowadzone przez doświadczonego lektora, który co roku z sukcesem przygotowuje słuchaczy do egzaminu TOLES. Odpowiadając na ogromne zainteresowanie kursami biznesowego języka angielskiego, organizujemy zajęcia przygotowujące do egzaminu English for Buisness (LCCI). Od wielu lat w naszym oddziale pracują lektorzy, którzy są nie tylko filologami, lecz także specjalistami z dziedziny biznesu. Dzięki temu oferowane przez nas zajęcia są prowadzone na bardzo wysokim poziomie. Wraz z wprowadzeniem obowiązkowej matury z języka nowożytnego rozpoczęliśmy kursy dla maturzystów. Kursy te prowadzi Monika Antkowicz, autorka podręcznika Język Angielski. Trening maturzysty.

Chcąc sprostać oczekiwaniom słuchaczy, od wielu lat prowadzimy szkolenia przygotowujące do różnych egzaminów ze znajomości języka angielskiego, m.in. dla pielęgniarek i dla studentów zamierzających podjąć studia na uczelniach za granicą (TOEFL, CAE). Po otwarciu zachodniego rynku pracy dla Polaków, które nastąpiło po wejściu Polski do Unii Europejskiej, w naszej ofercie znalazły się również intensywne kursy konwersacyjne.

Nasza oferta dotyczy także szkoleń dla pracowników firm. Wśród naszych klientów instytucjonalnych znaleźli się przedstawiciele wielu branż. Mieliśmy przyjemność pracować dla potentatów branży informatycznej, ubezpieczeniowej, informatycznej, medycznej oraz turystycznej. Prowadzenie takich szkoleń jest dla nas wyzwaniem, ale ponieważ stanowimy młody, dynamiczny zespół, jesteśmy gotowi przygotować program, który usatysfakcjonuje każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Pracownicy oraz lektorzy krakowskiego oddziału FELBERG od wielu lat tworzą niezwykle zgrany zespół, dzięki czemu praca w naszych placówkach jest przyjemnością. Otwartość, życzliwość, chęć współpracy oraz wymiana doświadczeń pozwalają lektorom na podnoszenie jakości oferowanych szkoleń. Atmosfera panująca w szkole udziela się naszym słuchaczom, którzy nie tylko pozostają z nami przez wiele lat nauki, lecz nawet po jej zakończeniu utrzymują kontakt ze swoją placówką językową. Często też rekomendują nas znajomym, co jest szczególnie miłym wyrazem uznania dla pracy naszego oddziału. Niewątpliwie w znacznej mierze jest to zasługa Iwony Węgrzyn, która od 15 lat prowadzi sekretariat krakowskiej Szkoły FELBERG. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, kompetentna, jest duszą naszej placówki. Pani Iwonka swą serdecznością przyciąga nie tylko lektorów, ale również naszych słuchaczy, których, co jest godne podziwu, zna z imienia i nazwiska. Dzięki niej sekretariat naszej szkoły stał się miejscem, gdzie można napić się kawy, pokazać zdjęcia z wakacji, podzielić się wrażeniami z zajęć, a także opowiedzieć o swoich problemach.

Podwoje naszej szkoły są otwarte dla każdego. Konsultant metodyczny służy fachową pomocą w doborze odpowiedniego kursu, a przed podjęciem decyzji o dołączeniu do grona naszych słuchaczy można wziąć udział w próbnej lekcji.

Naszym słuchaczom dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyli, przystępując do nauki języka angielskiego w krakowskim oddziale Szkoły FELBERG, a wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do biura, mieszczącego się przy ul. Wielopole 32 lub prosimy o kontakt telefoniczny albo drogą mailową.
Grzegorz Świerczyński,
Anna Wierzbicka,
Iwona Węgrzyn


ŁódźBędziecie śpiewać dzisiaj z nami

Za drzwiami sali wykładowej rozlegają się salwy śmiechu, słychać gwar, a nawet chóralny śpiew. Są to nieomylne oznaki zajęć z języka angielskiego prowadzonych przez panią Agnieszkę – osobę pełną wigoru, znaną z niekonwencjonalnych pomysłów dydaktycznych. Takie podejście do nauczania tworzy na zajęciach świetną atmosferę, która jest niezwykle pomocna w pokonaniu bariery wieku uczestników kursu i w zlikwidowaniu różnicy w doświadczeniach w nauce języka obcego.

Elastyczność w podejściu do sposobu nauczania pozwala naszym lektorom na dobór pomocy dydaktycznych i metod adekwatnych do oczekiwań każdej grupy i każdego indywidualnego słuchacza. Rezultatem takich działań jest efektywniejsze i szybsze osiąganie zamierzonych celów.

Podobnie jak w pozostałych oddziałach Szkoły FELBERG łódzcy lektorzy wykazują się wysokim profesjonalizmem popartym dyplomami magisterskimi uzyskanymi po ukończeniu kierunków filologicznych na wyższych uczelniach oraz doświadczeniem zawodowym. Ponadto nasi lektorzy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych szkoleniach organizowanych przez naszą firmę, a także międzynarodowe ośrodki dydaktyczne.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Szkole FELBERG w naszym oddziale nad całym procesem dydaktycznym i pracą lektorów czuwa konsultant metodyczny. Oprócz tego każdy ze słuchaczy może skorzystać z bezpłatnych konsultacji udzielanych przez lektorów w czasie pełnionych przez nich dyżurów oraz z porad metodyka, z którym można się spotkać w dogodnym dla siebie czasie. Zajęcia prowadzone przez nasz oddział odbywają się w dwóch miejscach. W biurze mieszczącym się przy ul. Piotrkowskiej 125, gdzie do dyspozycji uczestników szkoleń są przestronne, nowoczesne sale wyposażone w sprzęt audiowizualny z dostępem do internetu, a także biblioteka z książkami i czasopismami w języku angielskim, m.in. Wydawnictwa FELBERG, oraz w XXIII Liceum Ogólnokształcącym przy al. Piłsudskiego 159, gdzie od 18 lat prowadzone są kursy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Chcący uczyć się u nas słuchacze przechodzą test diagnostyczny (dostępny również w internecie) oraz rozmowę kwalifikacyjną, na podstawie których są kwalifikowani do różnych grup, zgodnie z poziomem wiedzy oraz wiekiem. Standardowe grupy liczą od 7 do 13 osób, a w szczególnych przypadkach liczba słuchaczy w grupach może być dostosowana do potrzeb klientów. Dużym zainteresowaniem cieszy się oferta szkoleń sieciowych, w których uczestniczą menedżerowie znanych polskich firm i koncernów międzynarodowych, oraz kursy specjalistyczne, np. dla farmaceutów.

Prowadzimy kursy o bardzo zróżnicowanym stopniu zaawansowania, od poziomu A1 aż do poziomu C2 – zgodnie z wymogami podanymi przez Radę Europy w Europejskim systemie opisu kształcenia językowego (ESOKJ). Efektywnie przygotowujemy słuchaczy do różnych egzaminów: FCE, CAE, CPE, LCCI, LTE, ZD. Specjalizujemy się w nauczaniu języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego. W zależności od potrzeb jesteśmy w stanie zorganizować zajęcia z większości popularnych języków nowożytnych. Jako jedyni w Łodzi przygotowujemy do egzaminu TOEFL, który cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością wśród studentów zamierzających kontynuować naukę w Stanach Zjednoczonych albo w krajach Unii Europejskiej.

Coraz częściej wykorzystywaną formą nauki są wyjazdy językowe oferowane przez Biuro Turystyki FELBERG. Nauka w „naturalnym językowo” środowisku, którym może być niemal każde miejsce świata, począwszy od Europy poprzez kontynenty obu Ameryk, na Australii skończywszy, daje rewelacyjne efekty. Ponadto nie należy zapominać o takich jej atutach jak zetknięcie się z nieznaną kulturą i obyczajami oraz o walorach turystycznych i wypoczynkowych odwiedzanych krajów.

Tak wszechstronna oferta, różnorodność metod gwarantująca skuteczność nauczania, długoletnie doświadczenie i staranny dobór profesjonalnej kadry lektorskiej oraz wręcz rodzinna atmosfera prowadzonych zajęć procentują stałym wzrostem liczby słuchaczy, często zachęconych do zgłoszenia się do naszego oddziału przez osoby, które obecnie uczestniczą w naszych zajęciach albo już je ukończyły. Taka rekomendacja jest dla nas szczególnie cennym wyróżnieniem. Sądzę więc, że wiecie już, jak brzmi odpowiedź na pytanie: „Czy będziecie śpiewać dzisiaj z nami...?”.
Agnieszka Zeler-Kubala
dyrektor oddziału Szkoły FELBERG w Łodzi


PoznańTeatr rozmaitości

Satysfakcja z zajęć dydaktycznych jest zawsze w dużym stopniu związana z osobą prowadzącego. W przypadku zajęć językowych ten związek jest szczególnie silny, celem języka i istotą kursu językowego jest bowiem komunikacja, a od niej nie można przecież oddzielić intensywnej interakcji. Wahając się, którą szkołę wybrać spośród dziesiątek placówek na tak samo wysokim poziomie, mających zbliżoną ofertę, na pewno powinniśmy dokładnie przyjrzeć się kadrze lektorskiej. To ona, bardziej niż jakikolwiek inny czynnik, buduje szkołę, decydując o jej atmosferze i nadając zajęciom niepowtarzalny charakter. Szkoła FELBERG wychodzi z takiego właśnie założenia, na pierwszym miejscu stawiając dobór lektorów jako bezpośrednio odpowiedzialnych za satysfakcję naszych klientów.

Nasi lektorzy to nie tylko wykwalifikowani specjaliści, lecz także osoby pełne entuzjazmu, temperamentu i pasji. Łączą oni umiejętności dydaktyczne i filologiczne z wieloma innymi zainteresowaniami, a także stale wzbogacają swoją wiedzę. Są wśród nich absolwenci prawa i akademii medycznej, tłumacze przysięgli i dziennikarze, doktoranci wyższych uczelni. Swoją pasję i entuzjazm przenoszą na zajęcia, gwarantując, że nie znajdą w nich państwo banału, rutyny i schematycznych rozwiązań. Ponadto, nasi native speakerzy (m.in. z USA i Nigerii) są dla słuchaczy źródłem pozapodręcznikowej wiedzy o kulturze krajów obszaru anglojęzycznego.

Aby przybliżyć państwu sylwetki naszych lektorów, przedstawiamy troje z nich.

Andrew Hingston jest absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu Yale (dyplom z wyróżnieniem) oraz wydziału prawa Uniwersytetu w Chicago. Pracował jako prawnik w Nowym Jorku i Kalifornii, następnie przeniósł się do Wielkiej Brytanii; obecnie mieszka w Poznaniu. Interesuje się ochroną zabytków i doskonaleniem struktur społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności kwestiami praw mniejszości. Będąc prawnikiem i biznesmenem, specjalizuje się w nauczaniu business English na poziomie zaawansowanym.

Marta Drzymała każde wakacje podczas studiów spędzała na Wyspach Brytyjskich, odkrywając uroki tętniącego życiem Londynu, studencko- dekadenckiego Oksfordu, surowej, targanej wiatrem Kornwalii i licznych małych, cichych miasteczek rozsianych po angielskiej prowincji. Filologia angielska na poznańskim uniwersytecie nie rozczarowała Marty. Było przebogate słownictwo do opanowania, niezliczone zawiłości gramatyczne do przetrawienia, wiele dzieł literackich do przeczytania oraz prezentacje, projekty i praktyki, co w rezultacie zaowocowało biegłą znajomością nie tylko języka angielskiego, lecz także kultury, historii i specyfiki posługujących się nim narodów. Z perspektywy niedawnej obrony pracy magisterskiej Marta stara się podsumować cały ten okres obfitujący w różnorodne zajęcia. Chce odpowiedzieć sobie na pytanie, co osiągnęła podczas studiów. Pierwsza myśl, jaka się pojawia, wiąże miniony czas z dobrą zabawą. Pomimo ogromu nauki, wielu zajęć na uczelni i czasochłonnych przygotowań do licznych egzaminów studia kojarzą się Marcie przede wszystkim ze swobodą, rozrywką i spotkaniami z przyjaciółmi. W porównaniu ze stałą pracą w niezmiennym trybie „od-do”, w studenckim grafiku można było znaleźć czas na poranne kawy i śniadania w coffe-shopach, popołudniowe lunche na mieście, nieplanowane zakupy „pomiędzy zajęciami” czy wieczorne wypady do pubów. Drugi nieodłączny element studiów Marty to... praca. Pracowała praktycznie od samego ich początku, od pierwszego czy drugiego roku. Zaczęła od nauczania angielskiego w ramach praktyk studenckich. Po czwartym semestrze na uczelni wyjechała na roczne stypendium do Włoch, gdzie uczyła angielskiego w szkole średniej. Po powrocie do Poznania pracowała w szkołach językowych, prowadząc kursy grupowe i indywidualne. Uczyła na lektoratach z angielskiego na wyższych uczelniach, tłumaczyła na konferencjach i targach, była lektorem języka włoskiego, a także pracowała jako reporter telewizyjny. Z perspektywy zakończonych studiów i obrania zupełnie nowego kierunku pracy zawodowej Marta jest w stanie docenić w pełni, jak ważne było dla niej każde z tych doświadczeń. Wpłynęły one na jej postrzeganie świata, ukształtowały osobowość, wzbogaciły wiedzę nabytą na studiach i rozwinęły inne cenne umiejętności. Obecnie Marta na stałe pracuje w agencji interaktywnej, czyli w firmie zajmującej się tworzeniem serwisów internetowych, e-marketingiem oraz prowadzeniem kampanii reklamowych i wizerunkowych w internecie. Pomimo nowych obowiązków kontynuuje pracę jako lektor angielskiego w Szkole FELBERG, z którą jest związana już od dwóch lat. Wykorzystuje nabytą w ciągu sześciu lat wiedzę, zarówno językową, jak i metodyczną, pracując jako lektor i starając się przekazać słuchaczom to, co najcenniejsze w poznawaniu języków obcych – satysfakcję płynącą z możliwości komunikacji.

Rafał Cisławski pracuje w Szkole FELBERG od czterech lat. Oprócz angielskiego pasjonuje się historią i to niezupełnie amatorsko – jest absolwentem europeistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jego drugą pasją są podróże. Ma ich na swoim koncie sporo: Boston, Niagara, 1000 wysp i Nowy Jork (Work &Travel), Londyn, Malmö (tydzień spędzony w jednym z najbardziej renomowanych liceów w Europie podczas szkolnej wymiany). Lato 2006 r. spędził w Hadze, gdzie odbył trzymiesięczny staż w Europolu (Europejskie Biuro Policji).

Lektorzy Szkoły FELBERG tworzą zgrany zespół, który uważa, że dobra atmosfera pomaga w każdej pracy, a szczególnie w pracy nauczyciela. To podejście procentuje. Efektem pracy naszego oddziału są usatysfakcjonowani uczniowie, którzy kontynuują u nas naukę języka obcego, a także zachęcają do udziału w prowadzonych przez nas zajęciach swoich krewnych i przyjaciół.
Marta Skowrońska
oddział Szkoły FELBERG w Poznaniu


Warszawa - PlatynowaSzkoła z klasą

Jest w Warszawie takie miejsce, gdzie od kilkunastu lat można nie tylko nauczyć się języka angielskiego, lecz także poczuć się jak w domu. Oddział Szkoły FELBERG Warszawa-Platynowa łączy pokolenia uczących się.

Oddział Warszawa-Platynowa był jednym z pierwszych oddziałów Szkoły FELBERG. Nazwę wziął od naszej pierwszej siedziby, nadal znajdującej się w budynku gościnnego dla nas XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego przy ul. Platynowej 1, niedaleko pl. Zawiszy. Współpraca z liceum im. Żeromskiego, bardzo dobrym ogólniakiem prowadzonym od lat przez dyrektor Annę Szczepańską- -Filipp, zawsze pomagała nam przyciągać wymagających klientów. Pod kierownictwem Małgorzaty Jekiel, która była dyrektorem oddziału do 2005 r., wzbogacaliśmy się o nowe siedziby: na Jelonkach przy ul. Irzykowskiego 1A, w Ursusie przy ul. Konińskiej 2 oraz w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej 183. W tych czterech placówkach uczy się łącznie ponad 320 osób w różnym wieku. Jak mówią byli i obecni słuchacze, oddział Warszawa-Platynowa ma swoją tradycję – od 17 już lat łączy pokolenia uczących się angielskiego.

Nasza szkoła jest jedną z niewielu, jeśli nie jedyną, która umie spożytkować ogromne możliwości, jakie daje połączenie nauki języka z różnymi formami spędzania wolnego czasu w miłej atmosferze. W naszej ofercie znajdują się wyjazdy na kursy językowe, konferencje w podwarszawskim ośrodku w Chyliczkach oraz wiele innych atrakcji. – Poza tym jesteśmy szkołą, która, można powiedzieć, łączy pokolenia uczących się angielskiego. Bardzo wielu naszych uczniów to rodzina czy przyjaciele tych, którzy już zakończyli u nas swoje kursy językowe. Dzięki temu panuje tu niepowtarzalna atmosfera – mówi jeden z pracowników administracji naszego oddziału.

„Na Platynowej” liczą się także nauczyciele. To do nich należy stworzenie właściwego klimatu oraz relacji panujących pomiędzy nimi a uczestnikami zajęć. Nikt, kto tu zawitał, nie ma wątpliwości, że kluczem do sukcesu, jaki odniosła szkoła, są właśnie jej pracownicy – pogodni, uśmiechnięci i życzliwi. Kolejka chętnych ustawia się zawsze do Artura Nowaczyka, specjalizującego się w nauczaniu na poziomie zaawansowanym i w przygotowaniu do egzaminów FCE, CAE, CPE. W jego grupach czasem trudno o wolne miejsca. – Uczyłam się już w wielu szkołach językowych, ale tu jest inaczej. Jakoś tak spokojniej, bardziej domowo niż w tych wcześniejszych. Nikt nikomu nie każe się uczyć, uczniowie sami muszą wiedzieć, czego chcą, i to jest świetne – mówi jedna z uczennic placówki dydaktycznej przy ul. Irzykowskiego 1A.

Nauka „na Platynowej” odbywa się na takich samych zasadach jak w całej Szkole FELBERG. Rok podzielony jest na trymestry. Zajęcia prowadzone są w różnych grupach, zatem każdy może znaleźć coś dla siebie. Uczniowie przed przyjęciem do szkoły piszą test sprawdzający wiedzę i na jego podstawie są przydzielani do konkretnej grupy. Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość napisania testu przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.felberg.pl i kliknąć okienko „Napisz test”. W taki sposób mogą zarejestrować się wszyscy, poza małymi dziećmi, które muszą przyjść z rodzicami bezpośrednio do oddziału.

– Dla małych dzieci nauka języka musi być zabawą. Staramy się już od pierwszego spotkania z nimi pokazać, że nauka w naszej szkole to przyjemność, a nie przymus. Bardzo często te dzieci, które od małego uczą się u nas, zostają naszymi uczniami także później, już jako ludzie dorośli. Korzystają z wycieczek czy konferencji – mówi Ilona Oleksiak, konsultant ds. dydaktyczno- programowych.

Co jeszcze można dodać o oddziale Platynowa? Zarówno nauczyciele, pracownicy, jak i uczniowie współtworzą ogólnopolskie czasopismo „Anglofan”. Dzięki temu każdy może rozwijać swoje talenty i zgłębiać tajniki wiedzy dotyczące nie tylko języka angielskiego, lecz także innych zagadnień. Szkoła FELBERG otrzymała w tym roku miano najlepszej szkoły językowej w Warszawie. Miesięcznik młodzieżowy „Dlaczego” także przyznał jej czołowe miejsce wśród stołecznych Salonów Języków Obcych.

Z Platynowej wywodzi się obecny dyrektor ds. dydaktyczno-programowych Szkoły FELBERG, Dariusz Kętla, który przez ponad trzy lata pilnował jakości nauczania i kierował pracą naszego zespołu lektorów.

„Na Platynowej” dzieje się bardzo wiele. Najlepiej przyjść i przekonać się samemu.
Jolanta Andrychowska
dyrektor oddziału Szkoły FELBERG Warszawa - Platynowa


Warszawa - SiennaKoszyk marzeń

Niewątpliwie wielu osobom Szkoła FELBERG kojarzy się z ulicą Sienną. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to pierwsza siedziba firmy.

Obecnie, kiedy obchodzimy 20-lecie jej istnienia, oddział Szkoły FELBERG Warszawa-Sienna prowadzi szkolenia językowe w przeszło 20 znaczących firmach w Warszawie, w ponad 200 grupach. Odbywają się one w siedzibie klienta lub w szkole przy ul. Siennej 53.

Są to zajęcia indywidualne lub grupowe dla kadry kierowniczej i pracowników. Przed rozpoczęciem szkolenia poziom znajomości języka może być określony na podstawie testu, który nazywamy żargonowo rozpoziomującym, lub na podstawie spotkania indywidualnego z metodykiem naszego oddziału, który odpowiednio dobiera lektora, materiały szkoleniowe, a później czuwa nad całym procesem nauki języka.

Oddział Warszawa-Sienna zaprasza również do grup własnych, których szkolenia odbywają się na wszystkich poziomach znajomości języka zgodnie z Europejskim systemem opisu kształcenia językowego. Na życzenie prowadzimy także szkolenia indywidualne. Zachęcamy wszystkich pragnących uczyć się języka angielskiego do wypełnienia testu na naszej stronie internetowej, na podstawie którego proponujemy zajęcia w określonej grupie. Oferujemy kursy general English oraz kursy przygotowujące do egzaminów certyfikatowych FCE, CPE i CAE. Z naszym oddziałem nierozerwalnie związany jest prowadzony od 1997 r. kurs przygotowujący do egzaminów Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu (LCCI). Szkoła FELBERG jest akredytowanym centrum egzaminacyjnym LCCI, które może pochwalić się stuprocentową zdawalnością tego egzaminu.

W naszym oddziale na uwagę zasługuje tzw. koszyk marzeń. Zbieramy do niego sugestie, preferencje i różne pomysły słuchaczy dotyczące naszych szkoleń językowych, a później staramy się im sprostać. Nic dziwnego, że udaje nam się to doskonale – z 20-letnim stażem, znakomitą kadrą lektorską, doświadczoną opieką metodyczną, a także wraz z duchem nowych czasów jesteśmy w stanie spełnić każde marzenie. Oprócz języka angielskiego uczymy francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, a w miarę potrzeb naszych klientów możemy uczyć również włoskiego, koreańskiego czy łaciny.

Na życzenie w każdej chwili potrafimy zorganizować językowy kurs specjalistyczny dla farmaceutów, stomatologów, prawników, kurs militarny czy biblijny. Doskonali lektorzy dopasowują poziom i zakres tematyczny szkolenia do indywidualnych umiejętności słuchacza, jego oczekiwań, a nawet zainteresowań.

Wspólna wymiana doświadczeń z podróży, zamiłowań muzycznych czy beletrystycznych sprawia, że szkolenia językowe nie są tylko oparte na materiale z podręcznika czy z filmu.

Nowy duch Siennej to również nowe pomysły, wykorzystanie ukrytych pasji i fascynacji, do czego serdecznie zapraszamy. Czy to będzie językowe spotkanie z ciekawą osobą z kraju lub z zagranicy, dyskusja nad wspólnie obejrzanym filmem obcojęzycznym czy też partyjka golfa po angielsku – o tym może każdy sam zadecydować. Może to być także wakacyjne spotkanie językowe w porze angielskiej herbatki (5 o’clock), wykład z kulturoznawstwa przy wiedeńskiej kawie albo spotkanie na temat malarstwa francuskiego z porannym croissant.

W związku z zainteresowaniem tematyką europejską palącą potrzebą czasu staje się wykwalifikowana kadra, od szczebla sekretarki, poprzez stanowisko asystenta po kadry kierownicze, z doskonałą znajomością języków obcych. I tu zaoferować możemy - kurs przygotowujący do egzaminu z języka obcego dla tłumaczy pracujących w instytucjach europejskich oraz - kurs korespondencji handlowej z elementami wiedzy o Unii Europejskiej (język angielski i niemiecki). Zapraszamy także na - obcojęzyczne wykłady z historii integracji europejskiej i funkcjonowania instytucji europejskich.

Wiosną przyroda budzi się do życia. Z wiosennym duchem zapraszamy na Sienną!
Katarzyna Puchalska
dyrektor oddziału Szkoły FELBERG Warszawa - Sienna


Warszawa - UrsynówRozwijamy zasoby ludzkie

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwiło korzystanie z wielu środków pomocowych w ramach Programów Europejskich. Unijne pieniądze, które płyną do polskiej gospodarki, dają szansę na szybszy rozwój Polski poprzez wszechstronną pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Warto więc ubiegać się o pomoc w sfinansowaniu planowanych inwestycji, by rozwijać własną firmę zarówno pod względem rzeczowym, jak i kadrowym.

Bardzo istotnym elementem w procesie korzystania z unijnych funduszy jest po pierwsze sprecyzowanie, w co w firmie warto inwestować pomocowe środki, by optymalnie je wykorzystać. Następnie trzeba zapoznać się z programami operacyjnymi, które funkcjonują w ramach określonych priorytetów, by dowiedzieć się, czy określone już potrzeby można finansować. Warto również zweryfikować na samym początku, czy firma spełnia wymogi formalne, by móc ubiegać się o taką pomoc.

Spośród licznych możliwości pomocowych dużą popularnością cieszy się Sektorowy Program Operacyjny „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw”. W ramach SPO jest kilka działań, określających dość precyzyjnie konkretne przedsięwzięcia, które można finansować ze środków unijnych. Wśród nich można znaleźć działanie oznaczone symbolem 2.3 – „Rozwój Zasobów Ludzkich”. Działanie to jest szansą dla firm zajmujących się szkoleniami zawodowymi (m.in. szkolenia w zakresie języków obcych czy zastosowania IT), gdyż podwyższanie umiejętności i kwalifikacji pracowników to jeden z głównych priorytetów Unii Europejskiej.

Szkoła FELBERG jest firmą, która zdecydowała się na organizowanie szkoleń dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej. Oddział Warszawa-Ursynów jako pierwszy z oddziałów Szkoły FELBERG zaczął prowadzić szkolenia w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rozwój Zasobów Ludzkich”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szkoleniem objęto pracowników Metra Warszawskiego. Zajęcia odbywają się w kilkunastu grupach szkoleniowych i mają na celu rozwój kompetencji lingwistycznych pracowników tego przedsiębiorstwa. Szkolenia prowadzone są w kilku salach w siedzibie Metra Warszawskiego na Kabatach i na stacji metra Politechnika. Słuchacze doskonalą swe umiejętności z języka angielskiego i niemieckiego. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani lektorzy zaakceptowani przez Regionalną Instytucję Finansującą, która wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości czuwa nad prawidłowym przebiegiem realizacji szkoleń.

Cały program kursu opracowany przez pracowników Szkoły FELBERG ma jak najlepiej służyć rozwojowi kompetencji lingwistycznych pracowników Metra Warszawskiego. Projekt rozpoczął się w kwietniu 2006 r., a jego realizacja będzie trwać do marca 2008 r.

Na samym początku projektu przeprowadzono testy kwalifikacyjne i rozmowy z uczestnikami mającymi wziąć udział w szkoleniu w celu określenia ich poziomu znajomości języka. Następnie podzielono uczestników na grupy szkoleniowe, jednorodne pod względem umiejętności językowych. Zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem szkoleń, zaakceptowanym przez Regionalną Instytucję Finansującą. Nad ich poprawnością czuwa kierownik projektu odpowiedzialny za kwestie organizacyjne oraz asystent projektu odpowiedzialny za poprawność merytoryczną i wysoki poziom szkoleń.

Powodzenie szkolenia w dużej mierze zależy do zaangażowania samych uczestników w proces nauki. Bardzo ważnym warunkiem do spełnienia w trakcie realizacji projektu jest frekwencja tzw. beneficjentów ostatecznych na szkoleniach. Aby można było mówić o sukcesie, każdy z uczestników musi wziąć udział co najmniej w 80 procentach zajęć.

Wykorzystanie funduszy unijnych w najbliższych latach powinno stać się priorytetem dla polskich firm i przedsiębiorstw. Podobnych szkoleń i projektów jak ten opisany powinno być coraz więcej, bo warto inwestować w rozwój kadr, ponieważ społeczeństwo oparte na wiedzy jest gwarancją sukcesu, który czeka nas we wcale nie tak odległej przyszłości.
Marcin Wysokiński
oddział Szkoły FELBERG Warszawa - Ursynów


WrocławNie boimy się wyzwań

Masz ochotę podszkolić mówienie? A może odczuwasz potrzebę odświeżenia gramatyki? Na zebraniach w pracy chciałbyś się swobodniej wypowiadać? Potrzebujesz podnieść standard swojej korespondencji z kontrahentem? Chciałbyś wreszcie zabłysnąć uzyskanym certyfikatem? A może jesteś po prostu perfekcjonistą, który pragnie zbliżyć się do ideału? Wakacje z angielskim to niezrealizowane marzenie? Nie chcesz, by słownik był zbędnym balastem przy zwiedzaniu? Nie ufasz przekładom, wolisz Szekspira w oryginale? Chętnie byś poczatował z całym światem?

Zainwestuj w siebie i przyjdź do nas. Lepiej trafić nie można! Profesjonalna, dynamiczna kadra (lektorzy polscy i native speakerzy) spełni twoje oczekiwania co do nauki języka, a wesoła atmosfera wprowadzi cię w dobry nastrój. Sprawdź nas, w ofercie lekcje próbne.

Nie jesteś pewien, na jakim poziomie jest twój angielski? Nic prostszego! Wejdź na naszą stronę internetową www.felberg.pl, wypełnij test i podaj do siebie kontakt, a my zadzwonimy i poinformujemy cię o twoich wynikach. Jeśli będziesz zainteresowany współpracą z nami, przedstawimy ci naszą ofertę językową.

Mamy do zaproponowania zajęcia grupowe i indywidualne na wszystkich poziomach zaawansowania, język ogólny oraz język biznesu. Na życzenie klienta – również język specjalistyczny. Z tej oferty intensywnych szkoleń skorzystało wielu stomatologów, którzy chcieli podjąć pracę w Wielkiej Brytanii. Na zlecenie firmy Eutopia opracowaliśmy dla nich intensywny kurs specjalistyczny, podnoszący kwalifikacje i przygotowujący do pracy za granicą. Oddział Szkoły FELBERG we Wrocławiu to miejsce spotkań stomatologów z całej Polski. To tutaj uczą się oni intensywnie języka, aby zrealizować swoje życiowe plany – wyjechać do Anglii i podjąć tam pracę. Sprawdzeniem zdobytych umiejętności jest opracowany przez Szkołę FELBERG egzamin, jedyny tego typu w Polsce, akceptowany przez Wielką Brytanię.

Jeśli masz duże wymagania, chcesz nauczyć się języka branżowego, masz swój pomysł na naukę, zwróć się do nas, nie boimy się wyzwań. Opracujemy program specjalnie dla ciebie i pomożemy ci osiągnąć zamierzone cele!
Karolina Buczek
dyrektor oddziału Szkoły FELBERG we Wrocławiu


 Pozostałe artykuły:

Sprawdź swój angielski

Londyn mnie oczarował

Narzędzie nie do zastąpienia

Kapitał ludzki - kapitał możliwości

To się czyta

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł