Temat numeru
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Szkoła języków obcych


Nowe media w Szkole Felberg
Angielski i komputery

Świat i technologia zmieniają się w szybkim tempie. Rozwój nowoczesnych środków przekazu nie pozostaje bez znaczenia dla metod nauczania języków obcych.

Komputery stały się nieodzowną częścią naszej rzeczywistości. W większości domów są takim samym sprzętem codziennego użytku jak radio czy telewizor. Dla dzieci dorastających w takich domach świat bez komputera po prostu nie istnieje, podobnie jak dziwne wydaje im się nauczanie języka bez zastosowania tego urządzenia. Według nich jest to równie naturalne jak nauka z podręcznika. Dlatego dla współczesnego nauczyciela tak ważne jest wykorzystywanie komputera i internetu w nauczaniu języka, szczególnie angielskiego, gdyż zdecydowana większość materiałów pojawiających się w Sieci jest publikowana właśnie w tym języku.

W nauce wykorzystuje się różne formy elektroniczne. Poza zwykłymi stronami internetowymi są także strony specjalne przeznaczone do nauki angielskiego.
Dzięki internetowi uczeń uzyskuje kontakt z językiem używanym w rzeczywistym świecie, ma dostęp do różnorodnych materiałów na prawie każdy temat, może komunikować się z innymi uczącymi się lub z rodowitymi użytkownikami języka bez konieczności podróżowania do kraju, w którym język ten jest używany. Dużą rolę odgrywa również element innowacyjności – to, że na lekcji wykorzystujemy komputer, może stanowić dodatkową motywację dla uczących się, szczególnie tych najmłodszych i nastoletnich.

Zmiany zachodzące w metodyce nauczania języka angielskiego, a spowodowane nowoczesną technologią, są dostrzegane w Szkole FELBERG. Podążając za duchem czasu, oferuje ona słuchaczom zajęcia z wykorzystaniem komputera. Dla najmłodszych mogą to być krótkie wstawki, np. w formie różnego rodzaju gier, zabaw i quizów. Dzieci chętnie uczą się wysyłania e-maili, np. pisząc elektroniczne kartki świąteczne czy urodzinowe. Poszukują też w internecie informacji o Świętym Mikołaju, ulubionych bohaterach filmowych i książkowych.

Dla młodzieży i dorosłych organizowane są poważniejsze zajęcia, podczas których muszą oni odnaleźć w zasobach Sieci odpowiedzi na zadane pytania, uzupełnić luki informacjami z internetu itp. Nawet osoby, które dotąd omijały komputer z daleka, znajdują przyjemność w zdobywaniu pierwszych umiejętności „informatycznych” – i to od razu z instruktaż-em w języku angielskim.

Dzięki internetowi uczeń uzyskuje kontakt z językiem używanym w rzeczywistym świecie.
W nauce wykorzystuje się różne formy elektroniczne. Poza zwykłymi stronami internetowymi są także strony specjalnie przeznaczone do nauki angielskiego, tzw. dedicated websites. Wiele wydawnictw przygotowało takie strony do podręczników, z których się uczymy. Są oczywiście edukacyjne programy na CD-ROM-ach oraz w wersjach wielostanowiskowych. Nawet zwykły program pocztowy okazuje się przydatnym medium. Niektórzy słuchacze, zwłaszcza zmuszeni z różnych powodów przerwać regularne uczęszczanie na zajęcia, przez określoną liczbę godzin współpracują z lektorem-konsultantem. Przekazuje on swym podopiecznym internetem zadania do realizacji, a następnie sprawdza je i odsyła ponownie do poprawienia.

Słuchacze chętnie uczestniczą w zajęciach komputerowych. Jest to dla nich swego rodzaju odpoczynek od pracy z podręcznikiem. Często tematyka takich zajęć jest zbliżona do tematyki lekcji prowadzonej w tradycyjny sposób, tak że słuchacze mają okazję powtórzyć i skonfrontować wiedzę podręcznikową z autentycznym językiem.

Zajęcia muszą oczywiście być bardzo starannie zaplanowane. Komputery to wspaniałe urządzenia i mogą niezwykle ułatwić nauczanie języka angielskiego. Pamiętajmy jednak, że nawet najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny nie poprowadzi zajęć za lektora, od którego zależy zadowolenie słuchaczy.

Małgorzata Korpus

 

współpraca Dariusz Kętla

 
 Pozostałe artykuły:

Sprawdź swój angielski

Londyn mnie oczarował

Narzędzie nie do zastąpienia

Kapitał ludzki - kapitał możliwości

Kilka słów o nas

więcej...Co to jest?

refresh button – ikonka „odśwież”
internet browser – przeglądarka internetowa
right click – kliknięcie prawym przyciskiem myszy w celu wyświetlenia podręcznego menu
scroll bar – tzw. pasek przewijania, zwykle po prawej stronie ekranu
search engine – wyszukiwarka internetowa
spreadsheet – arkusz kalkulacyjny
word processor – edytor tekstów

Jak nazywają się te znaczki?
\backslash
@ – na pewno nie monkey, tylko zwykłe: at
. – na pewno nie full stop ani period (= kropka na końcu zdania) czy też point (= kropka w ułamkach dziesiętnych, tzw. decimal point, odpowiednik naszego przecinka), tylko zwykłe: dot
Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł