Temat numeru
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Szkoła języków obcych


Lekcje okolicznościowe
Grunt polski, tradycje anglosaskie

Oprócz regularnej działalności, jaką jest przekazywanie uczestnikom zajęć wiedzy i umiejętności językowych, lektorzy nie zapominają o dzieleniu się wiadomościami historycznymi, o przedstawianiu w niecodzienny sposób tradycji kultury anglosaskiej.

Nie ma mowy o monotonii, nudzie i jedno- stajności na zajęciach. Oprócz stosowania rozmaitych technik nauczania lektorzy z chęcią wplatają w tok kursu również ciekawe treści. Do nich należą m.in. elementy kultury krajów anglosaskich. A słuchacze? Mocno przyzwy- czaili się do różnorodności sposobów obcho- dzenia najpopularniejszych świąt, a zapytani o powody wielkiego entuzjazmu przed zajęcia- mi odpowiadają: – To jest cool! Obchodzimy rozmaite angielskie święta i za każdym razem czekają nas niespodzianki – nowe gry i zabawy, konkursy, a przy tym wszystkim wiadomości jakoś lepiej wchodzą do głowy.

Nie tylko lektorzy i słuchacze są pozytywnie nastawieni do tych przedsięwzięć. Rodzice często nie mogą doczekać się momentu, kiedy włączą się w obchody kolejnego święta.Halloween
W to święto słuchacze otrzymują niezbędne rekwizyty (jack o’lantern, pumpkin head, maski itp.) i przygotowują kostiumy – wiedźmy, gobliny, wróżki, diabełki, pajączki, duszki. Na zajęciach biorą udział w grach specyficznych dla tego święta, np. bobbing for apples. W przebraniu wychodzą na ulicę w poszukiwaniu słodkości (trick or treat). Całej zabawie towarzyszą konkursy z wiedzy o Halloween, słuchacze układają spooky stories w grupach, następnie opowiadają je przy zapalonych świeczkach.

Święta Bożego Narodzenia
Dzieci chętnie przedstawiają Jasełka (The Nativity). Dwa tygodnie wcześniej otrzymują role do nauczenia się oraz pomysły na kostiumy i rekwizyty. Na zajęcia zapraszani są rodzice, którzy wraz z dziećmi spędzają mile czas przy choince i wypiekach przygotowanych przez słuchaczy. Dzieci odwiedza św. Mikołaj. Lektor wprowadza słownictwo nawiązujące do świąt, słuchacze zapoznawani są z angielskimi tradycjami.

St. Valentine’s Day
Jest to specjalne święto, które dzieci uwielbiają ze względu na jego charakter. W tym dniu projektują kartki walentynkowe, które anonimowo przekazują adresatom, układają zabawne historie miłosne i prezentują je, najczęściej w postaci historyjki obrazkowej. Układają też wiersze miłosne. Najbardziej pomysłowe prace nagradzane są czekoladą i cukierkami.Wielkanoc
Najbardziej popularne podczas obchodów tego święta są tradycyjne zabawy z jajkami – egg-shackling, rolling eggs i egg hunt. Lektor odpowiednio wcześniej prezentuje słuchaczom przepis na hot cross buns (świeże bułeczki), które z pomocą rodziców wypiekają w domu i przynoszą na zajęcia. Ze względu na wielką popularność poszczególnych świąt – zarówno wśród uczących się, jak i nauczających języka angielskiego – Wydawnictwo FELBERG stworzyło zbiór pomocy dydaktycznych, jakimi są m.in. quizy, rebusy, krzyżówki zawarte w publikacji zatytułowanej The Festive Year, czyli Święta w tradycji anglosaskiej. Materiał zawarty w publikacji poświęcony jest ośmiu świętom obchodzonym w krajach anglojęzycznych. Oprócz typowych świąt znalazły się tu także rzadziej omawiane uroczystości, takie jak: Bonfire Night, Thanksgiving czy St. Patrick’s Day.Każdy rozdział książki poświęcony jest innemu świętu i podzielony na poziomy: łatwy (elementary), średnio trudny (intermediate) oraz trudny (upper intermediate). Zaprezentowane ćwiczenia przeznaczone są do pracy głównie z młodzieżą i dorosłymi. Publikacja może być także wykorzystywana do indywidualnej nauki, która z pewnością sprawdzi oraz poszerzy wiedzę czytelnika o świętach obchodzonych w tradycji anglosaskiej.

Elżbieta Klińska
konsultant metodyczny filii FELBERG w Gdańsku i Gdyni
 

 Pozostałe artykuły:

Sprawdź swój angielski

Londyn mnie oczarował

Narzędzie nie do zastąpienia

Kapitał ludzki - kapitał możliwości

Kilka słów o nas

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł