Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Temat numeru


Kolonie i obozy
Czekając na wakacje

Dzieci i młodzież zaczynają już powoli odliczać dni do końca roku szkolnego. Wkrótce nadejdą długo oczekiwane wakacje. Niektórzy pojadą w tym roku pierwszy raz na kolonię lub obóz. Dla wielu dzieci jest to ogromne przeżycie, a w rodzinie taki wyjazd to duże wydarzenie.

Trzeba odpowiednio przygotować dziecko do pobytu na kolonii, załatwiając wszelkie formalności związane z wyjazdem. Skąd czerpać wiedzę na temat takich wyjazdów, czym się kierować, wykupując miejsce na kolonii czy obozie dla dziecka, co jest potrzebne, jak załatwić formalności? Biuro Turystyki FELBERG, które jest od wielu lat organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży, przygotowało kilka praktycznych rad i wskazówek pomocnych przy tego typu wyjazdach.

Przy podejmowaniu decyzji o wysłaniu dziecka na kolonię czy obóz szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na atrakcyjne miejsce i cenę, lecz także na firmę organizującą wyjazd. Wśród wielu ofert trzeba szukać firmy z dużym doświadczeniem w organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Należy sprawdzić, czy biuro ma koncesję, właściwą bazę noclegową oraz wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Dobrze też zasięgnąć informacji u osób, które już korzystały z ofert danego organizatora wypoczynku w poprzednich latach.

Często kuszeni niską ceną imprezy, nie dostrzegamy, że oferowane warunki zakwaterowania są wątpliwe, a program wypoczynku ubogi. Niektórzy organizatorzy w programie oferują wycieczki, ale za dodatkową opłatę. Po zsumowaniu okazuje się, że tani wyjazd zamienia się w bardzo drogi. Nauczeni doświadczeniem stwierdzamy, że jeśli coś jest dobre, musi odpowiednio kosztować, a to, co jest tanie, przeważnie bywa byle jakie i o tym warto pamiętać.

Najlepiej w miarę możliwości dopasować rodzaj wypoczynku do zainteresowań dziecka. Dobrym pomysłem jest wysłanie naszej pociechy na taką kolonię, na której będzie miała szansę czegoś się nauczyć, np. obóz żeglarski, spływ kajakowy, kolonię z aktywnym wypoczynkiem czy obóz językowy. Na takich wakacjach czas jest dobrze zagospodarowany, a nad wypoczynkiem dzieci czuwają sprawdzeni i wykwalifikowani wychowawcy.

Na kolonii czy obozie dzieci i młodzież mają możliwość nabycia nowych umiejętności, poznania samych siebie i innych. Nauczą się gospodarowania powierzonym kieszonkowym i samodzielnego kierowania sobą. Taki wyjazd przygotowuje dzieci do życia w grupie i wzbogaca ich osobowość.

Każde dziecko wyjeżdżające na kolonię lub obóz musi posiadać kartę kwalifikacyjną, którą wypełniają rodzice, pielęgniarka oraz lekarz. Karta kwalifikacyjna to dokument, zawierający informacje organizatora, m.in. o rodzaju wypoczynku, miejscu pobytu oraz czasie trwania kolonii, a także punkty dotyczące samego wyjeżdżającego, czyli dziecka.

Organizatorom wypoczynku szczególnie zależy na rzetelnych informacjach o stanie zdrowia dziecka, z uwagi na jego późniejsze bezpieczeństwo oraz ewentualną natychmiastową pomoc medyczną w razie choroby.

Organizator obozu czy kolonii ma obowiązek poinformować rodziców o terminach wyjazdu, miejscu zbiórki, adresie i numerze telefonu ośrodka, w którym będą przebywały dzieci. Wszelkie informacje tego typu powinny znaleźć się na karcie wyjazdowej uczestnika.

O profesjonalizmie organizatora wypoczynku świadczy troska o bezpieczeństwo przejazdu dzieci. Firma organizująca wyjazd powinna zadbać o zakup biletów, rezerwację przedziałów, ich zamknięcie podczas przejazdu nocnego oraz odpowiednich konwojentów lub opiekunów. Jeśli mamy do czynienia z przejazdem autokarowym zwłaszcza na długich trasach, organizator, a także rodzice mają prawo wezwać odpowiednie służby kontroli w celu sprawdzenia jakości technicznej pojazdu.

Dzieci, które jadą pierwszy raz na kolonię czy obóz, często bardzo tęsknią za rodziną. Biuro Turystyki FELBERG wyszło na przeciw oczekiwaniom rodziców i stworzyło możliwość odwiedzin w obiektach kolonijnych. Podczas ubiegłorocznych wakacji wielu rodziców poznało dzięki temu bazę noclegową, niektórzy skusili się na indywidualny wypoczynek. Najlepszym dniem na odwiedziny jest niedziela, gdyż na ten dzień celowo planuje się mniej zajęć kolonijnych.

Największym zainteresowaniem naszych klientów w 2004 r. cieszył się pobyt w Białym Dunajcu koło Zakopanego, głównie ze względu na komfortowe warunki zakwaterowania i atrakcyjny program. Ośrodek posiada dobrą infrastrukturę i bogatą bazę turystyczno-sportową, a kuchnia – nie tylko góralska – jest smaczna i zdrowa.

W bogatym programie kolonii znalazły się takie atrakcje jak: całodzienna wycieczka autokarowa do Zakopanego, Morskiego Oka, Bukowiny Tatrzańskiej, wjazd na Gubałówkę, pobyt w wodnym centrum rozrywki oraz ogniska z pieczeniem kiełbasy, góralska gawęda, zajęcia sportowe i turnieje. Organizowane konkursy kończyły się zawsze wręczeniem nagród, a zajęcia sportowe i rozgrywane mecze wydobywały z kolonistów ducha rywalizacji. Na koloniach organizowanych przez Biuro Turystyki FELBERG panowała prawdziwie rodzinna atmosfera, co zadowolone z wypoczynku dzieci wyrażały w listach z podziękowaniami.

Cena kolonii w Białym Dunajcu wynosiła od osoby 860 zł i – oprócz bogatego programu i biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – obejmowała: - 10 pełnych dni zakwaterowania, - wyżywienie (4 posiłki dziennie), - transport, - sprawdzoną kadrę pedagogiczną oraz - ubezpieczenie.

Na tegoroczne wakacje pod hasłem „Lato 2005” Biuro Turystyki FELBERG przygotowało oprócz już sprawdzonego Białego Dunajca kilka nowości, m.in. kolonię i obóz w Karpaczu, Dźwirzynie, Płotkach i Bochni. Programy są zróżnicowane pod wzglądem wieku uczestników, zawierają wiele atrakcji i łączą przyjemne z pożytecznym, np. naukę języków obcych w formie zabawy, naukę pływania i turnusy zdrowotne. Oferta jest bezpieczna i sprawdzona.

Joanna Waliłko
specjalista ds. turystyki w Biurze Turystyki FELBERG
 

 Pozostałe artykuły:

Powiedzieli nam

Znajomy z kursu

Kadra lektorska pracująca z dorosłymi

Edukacja językowa osób dorosłych

Już na zawsze z nami

więcej...Co warto zabrać na kolonię:
- ważną legitymację szkolną, która upoważnia dzieci do ulgowych przejazdów oraz zniżek podczas zwiedzania;
- odzież: minimum dwa ciepłe swetry, bieliznę osobistą, skarpety, strój do zajęć sportowych, co najmniej dwie pary spodni i spodenek, wygodne obuwie, strój kąpielowy i czepek, obuwie do chodzenia po budynku, kapcie;
- przybory toaletowe, ręcznik kąpielowy oraz osobisty, nakrycie głowy oraz krem z filtrem UV, klapki pod prysznic, kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy;
- kieszonkowe, minimum 50 zł, jednak dobrze jest mieć 10 zł na każdy dzień pobytu;
- plecak (ze stelażem).

Szczegółowych informacji udziela Biuro Turystyki FELBERG w Szczecinie oraz wszystkie filie FELBERG w Polsce.
Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł