Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Temat numeru


Powrót do języka
Nie przeminęło z wiatrem

Przydałoby się zrozumieć słowa piosenki ulubionej kapeli lub treść dokumentacji przysyłanej w ofertach klientów zagranicznych, uciąć sobie swobodną pogawędkę na nartach w Szwajcarii czy na spacerze nad Tamizą. A tu pustka... czarna dziura! I powracająca jak bumerang myśl: „Przecież tak niedawno się tego uczyłem!”. Niestety, to fakt. W dodatku potwierdzony naukowo. Człowiek z czasem traci zaniedbywane zdolności i umiejętności. Nic nie pomoże wspominanie, ile lat temu ostatni raz mieliśmy w ręku rozmówki czy podręcznik do nauki języka obcego. Musimy spojrzeć prawdzie w oczy: czas na powtórkę!

Ale czy warto?

Na początku zdemaskujemy kilka mitów o powrocie do nauki. Po pierwsze, wizja siedzenia w szkolnych ławkach, listy obecności i jedynek za brak pracy domowej jest na tyle koszmarna, że niektórzy poddają się walkowerem, jeszcze zanim zadzwonią do szkoły po informacje o godzinach kursu. Nic bardziej błędnego! Nauczanie języka obcego to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Będziesz zaskoczony liczbą nowych, skutecznych metod powstałych od czasu, kiedy ostatni raz odrabiałeś pracę domową.

Po pokonaniu pierwszych wątpliwości zwykle pojawia się pytanie o poziom kursu. Czy znowu od podstaw? Tyle lat nauki na marne? Spokojnie, nie ma nic lepszego od dobrze ugruntowanej wiedzy. A powtórka od podstaw to żaden wstyd, zwłaszcza że ostatnio coraz więcej dorosłych decyduje się na powrót do języka. Najlepiej jak najszybciej dowiedzieć się w szkole, czy nie powstaje właśnie specjalna grupa dla „odświeżaczy”.

„A kiedy ja na to wszystko znajdę czas?!” – nęka nas kolejna wątpliwość. Faktycznie, nie wystarczy poświęcić czasu na lekcję, trzeba się będzie jeszcze do niej przygotować. „Ale czy wytrwam?” Zacząć zawsze jest łatwiej... To wszystko prawda. Nie zapominajmy jednak o kwestii kluczowej: jeżeli naprawdę nam zależy, to nic nas nie powstrzyma!

Sukces gwarantowany!

Dobre nastawienie to gwarancja sukcesu. Dorośli rzeczywiście nie mają takiej łatwości w uczeniu się języka jak dzieci, ale mają nad nimi zdecydowaną przewagę: konkretny cel! Praktyka pokazuje, że na osiągnięcie sukcesu wpływa w 80 procentach motywacja i systematyczna praca, a tylko w 20 – talent. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród dorosłych „odświeżających” swoje umiejętności językowe, z powrotu do języka czerpią oni same korzyści. Począwszy od podwyższenia kwalifikacji zawodowych, wiążących się nierozerwalnie z możliwością awansu, a skończywszy na sukcesach w życiu prywatnym. Słuchacze chwalą sobie przydatność języka w pracy – większe zrozumienie korespondencji służbowej, lepsze kontakty z zagranicznymi klientami – oraz dostrzegają jego bezsprzeczny wpływ na wzrost możliwości znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Mogą też wreszcie zrozumieć programy komputerowe, ciekawe strony internetowe, ulubione teledyski i piosenki. Nie trzeba już chyba wspominać o swobodnych rozmowach w czasie urlopu za granicą i procentujących na przyszłość kontaktach ze znajomymi z całego świata.

Zabierajmy się więc do dzieła! Nie zwlekajmy i nie traćmy kolejnych miesięcy, gdy możemy tak łatwo skorzystać z drzemiącego w nas potencjału i wiedzy, którą przecież mamy – wystarczy ją tylko... odświeżyć!

Agata Muszyńska
oddział Szkoły FELBERG Warszawa-Sienna
 

 Pozostałe artykuły:

Powiedzieli nam

Znajomy z kursu

Kadra lektorska pracująca z dorosłymi

Edukacja językowa osób dorosłych

Już na zawsze z nami

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł