Szkoła języków obcych
Wydarzenia
Turystyka językowa
Publikacje
Opinie
Porady
Oblicza języka
Warsztat filologa
Ludzie i języki
Enjoy & Learn
Rozmaitości

 

 

O firmie

Nauka języków obcych

Turystyka językowa

Centrum konferencyjne

Księgarnia językowa

Wydawnictwo
 
 

 
Temat numeru


Jubileusz
"Anglofan" rozmawia z dyrektorami oddziałów Szkoły FELBERG

Danuta Chruścik-Próchniewicz dyrektor oddziału Szkoły FELBERG w Gliwicach i Katowicach

Od kiedy jest pani związana ze Szkołą FELBERG?

Na stanowisku dyrektora oddziału w Gliwicach jestem zatrudniona od kwietnia 1997 roku. W czerwcu 2002 roku powierzono mi obowiązki dyrektora drugiego śląskiego oddziału w Katowicach. W ten sposób powstała jedna duża placówka pod nazwą Szkoła FELBERG w Gliwicach i Katowicach.

Co było dla pani największym wyzwaniem na początku pracy w szkole?

Kiedy byłam przyjmowana do firmy, w planach była budowa największego przedsięwzięcia motoryzacyjnego na Śląsku – fabryki Opla w Gliwicach. Dwa lata później organizowaliśmy już szkolenia językowe dla pracowników tej fabryki. Dużym wyzwaniem było uruchomienie nauki w systemie trzyzmianowym – od 5.00 do 22.00. Nie lada wyzwaniem było też rozpoczęcie w ciągu 24 godzin szkolenia w 40 grupach, które miały się kształcić w tych samych dniach i godzinach według tego samego programu.

Jakie są najmocniejsze strony gliwicko-katowickiego oddziału?

Do atutów naszego oddziału należy niewątpliwie mobilność i zaangażowanie lektorów zatrudnionych w Gliwicach i Katowicach, duża wykwalifikowana kadra lektorska, organizacja szkoleń na wszystkich poziomach zaawansowania we wszystkich językach, zgodnie z preferencjami zleceniodawców. Prowadzimy szkolenia przygotowujące do egzaminów (LCCI, BEC, FC), szkolenia specjalistyczne dla prawników, stomatologów, lekarzy, pracowników branży motoryzacyjnej i przemysłu węglowego. Od niedawna oferujemy również kursy języka duńskiego, z uwzględnieniem specjalistycznego słownictwa medycznego. Stuprocentowa zdawalność egzaminów naszych słuchaczy jest również powodem do dumy i satysfakcji. Do firm, które pod tym względem zasługują na wyróżnienie, należą nasi długoletni zleceniodawcy – Węglokoks SA w Katowicach i Energopomiar w Gliwicach. Ponadto mamy wspaniałe warunki – kompleksowo wyposażone biuro w samym centrum gliwickiego rynku. Co należy odnotować po stronie sukcesów filii? Do największych osiągnięć filii, którą mam przyjemność kierować, należą „powroty” kontrahentów, dla których organizowaliśmy szkolenia językowe. Z różnych powodów musieli oni czasowo zrezygnować ze świadczonych przez nas usług, po czym po roku albo po dwóch latach zadowoleni z jakości naszych szkoleń zwracają się z prośbą o zorganizowanie i poprowadzenie zajęć językowych. Do kontrahentów, którzy cenią sobie nasze usługi, należą wspomniany Opel Polska, a także PPG Ind. Poland i Sils Centre. Powody do satysfakcji dają też firmy, które zlecają nam początkowo organizację kursów języka angielskiego dla kilku grup swoich pracowników, a już po niecałym roku współpracy z nami, decydują się na to, by szkolenia objęły większą część zatrudnionych u nich osób. Uczą się one u nas niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i polskiego (szkolenie dla obcokrajowców). To dowód, że jakość prowadzonych przez nas szkoleń jest bardzo dobra.

W tym roku otrzymała pani wyróżnienie dla najlepszego dyrektora spośród wszystkich oddziałów Szkoły FELBERG w Polsce.

Wyróżnienie to daje mi ogromną satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku. Jest potwierdzeniem sensu mojej pracy i zaangażowania. Mija właśnie 10 lat od czasu, kiedy od podstaw tworzyłam oddział w Gliwicach, i 5 lat, od kiedy rozwijam oddział w Katowicach.

Co kierowany przez panią oddział planuje na najbliższe miesiące?

Chcemy dalej rozwijać szkolenia językowe dla dzieci i młodzieży oraz turystykę językową.

Adrian Gondro dyrektor oddziału Szkoły FELBERG w Częstochowie

Oddział Szkoły FELBERG w Częstochowie powstał 10 lat temu. Pan jest od początku jego dyrektorem. Jak buduje się taką placówkę od podstaw?

Częstochowski oddział Szkoły FELBERG uruchamiał młody i – można to dziś stwierdzić – niedoświadczony zespół ludzi pełnych entuzjazmu. Byliśmy pierwszym oddziałem Szkoły FELBERG, który dysponował własnymi salami dydaktycznymi i własnym biurem. Już na starcie zdobyliśmy mocną pozycję – zgłosiło się do nas około 500 słuchaczy. Zwieńczeniem naszej blisko 10-letniej pracy było zwycięstwo w ubiegłorocznym rankingu tygodnika „Newsweek”.

Nie zawsze było jednak tak różowo.

Przez cały czas utrzymujemy się wśród oddziałów Szkoły FELBERG mających ugruntowaną pozycję. Trzeba jednak wiedzieć, że Częstochowa to specyficzne miasto. Klientów instytucjonalnych poszukiwaliśmy wśród firm ulokowanych w okolicznych miastach i miejscowościach, jak Radomsko czy Herby. Sytuacja pogorszyła się po utracie przez Częstochowę statusu miasta wojewódzkiego. Musieliśmy wówczas wykazać się kreatywnością, stąd m.in. rozwój działalności handlowej. Od 2001 roku z powodzeniem organizowaliśmy kiermasze książek do nauki języków obcych w częstochowskim Centrum Handlowym M1. Ostatnio – jako pierwszy oddział w Polsce – otworzyliśmy Księgarnię Językową FELBERG.

Co stanowi największe wyzwanie w pracy dyrektora oddziału prywatnej szkoły językowej?

Największym wyzwaniem jest sprostanie oczekiwaniom klientów. By tego dokonać, należało stworzyć lojalny i świetnie działający zespół pracowników, który umie sobie radzić w trudnych sytuacjach. Praca w prywatnej szkole języków obcych wymaga olbrzymiej kreatywności, innowacyjności i elastyczności.

Jakie doświadczenia można zdobyć, kierując taką placówką jak szkoła językowa?

Najprzeróżniejsze. Organizowałem szkolenia językowe dla funkcjonariuszy policji i egzaminy z angielskiego dla stomatologów wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii. Dużym wyzwaniem było dla mnie objęcie w 2004 roku stanowiska dyrektora oddziału Szkoły FELBERG we Wrocławiu i praca w dwóch dość odległych od siebie miejscach. Ciekawym doświadczeniem był również wyjazd wraz z grupą uczniów Szkoły FELBERG z całej Polski do Hiszpanii na obóz rekreacyjno-językowy. Lekcje angielskiego odbywały się w przepięknej scenerii Costa Brava.

Jakie są atuty częstochowskiego oddziału Szkoły FELBERG?

Przede wszystkim jest to doświadczony, skuteczny w działaniu i lojalny zespół lektorów. Dysponujemy też doskonałą lokalizacją. Nasze biuro, sale dydaktyczne i księgarnia znajdują się przy głównej i zarazem najpiękniejszej ulicy w Częstochowie, jaką są Aleje Najświętszej Marii Panny. Znaleźć nas można w budynku pod nr. 61, w pobliżu kilku uroczych kafejek.

Czym wyróżnia się oddział w Częstochowie spośród innych oddziałów Szkoły FELBERG?

Naszą cechą charakterystyczną jest innowacyjność. Pierwsi organizowaliśmy kiermasze i stoiska firmowe w centrach handlowych. To u nas można było po raz pierwszy zapłacić za kurs językowy kartą płatniczą. Jako pierwsi otworzyliśmy w ramach oddziału księgarnię językową. Dobrze układa nam się również współpraca z partnerami zewnętrznymi, w tym z lokalnymi mediami. Sprawdź swój angielski, Podróżuj z FELBERGIEM – to tytuły tylko niektórych akcji zorganizowanych we współpracy z „Gazetą Wyborczą”.

Jakie są plany oddziału na najbliższą przyszłość?

Chcielibyśmy wzbogacić naszą ofertę kursami dla najmłodszych (przedszkolaków) oraz szkoleniami specjalistycznymi i branżowymi. Plan na ten rok zakłada także rozwój działalności turystycznej – promocję wyjazdów na kursy i szkolenia indywidualne. Marzy nam się również stworzenie na bazie szkoły i księgarni centrum szkoleniowego dla nauczycieli języków obcych.

Michał Wnęk dyrektor oddziału Szkoły FELBERG w Szczecinie w latach 1990-2006

Kierował pan szczecińskim oddziałem Szkoły FELBERG przez 17 lat. Jak wyglądały pierwsze lata pracy tego oddziału?

Formalnie obowiązki dyrektora objąłem 1 stycznia 1990 roku. Oddział Szkoły FELBERG od początku MisterMann Rozmowa z Wojciechem Mannem swej działalności mieścił się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego przy al. Piastów 12. Po sześciu latach, w roku szkolnym 1996/97, otworzyliśmy kolejną placówkę na prawobrzeżu Szczecina – na Osiedlu Słonecznym w budynku Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Rydla 6. Na początku na nasze zajęcia uczęszczało około 200 słuchaczy. W roku szkolnym 1994/95 ich liczba przekroczyła 1000, a w czasie otwarcia nowej placówki na Osiedlu Słonecznym mieliśmy już ponad 2000 uczniów. Wynajmowaliśmy wówczas ze względu na dużą liczbę grup dodatkowo sale w Szkole Podstawowej nr 8. Zastępcą dyrektora oddziału ds. administracyjnych została wtedy moja żona Krystyna Wnęk.

Na początku lat 90. w Szczecinie nie było uczelni kształcących nauczycieli języków obcych. Trudno więc było zapewne pozyskać kadrę, która gwarantowałaby odpowiedni poziom i efektywność nauczania.

To prawda. Bardzo ważną rolę w naszym oddziale odegrała wówczas dr Wiesława Wysiecka, zastępca dyrektora oddziału ds. dydaktyczno- metodycznych, która była odpowiedzialna za dobór kadry dydaktycznej i jakość nauczania. Swoją funkcję pełniła od samego początku pracy oddziału do 2003 roku. Dzięki zaangażowaniu kierownictwa i wszystkich lektorów nasz oddział w ciągu ostatnich paru lat zajmował corocznie czołowe miejsca w rankingach najlepszych szkół językowych w Polsce, m.in. w rankingu tygodnika „Newsweek” i miesięcznika studenckiego „Dlaczego”.

W ramach prowadzonego przez pana oddziału Szkoły FELBERG zaczęło działać pierwsze w Szczecinie Studium Języków Obcych dla Nauczycieli.

W naszym studium, objętym nadzorem tutejszego kuratorium oświaty i wychowania, mogli uzyskać nowe kwalifikacje nauczyciele innych specjalności – ci, którzy chcieli zdobyć nowe możliwości zawodowe i uczyć w szkole innego niż dotychczas przedmiotu.

W działalności szczecińskiego oddziału Szkoły FELBERG bardzo ważną rolę odgrywa turystyka.

Przez wiele lat organizowaliśmy wyjazdy dla dzieci i młodzieży, połączone z nauką języka angielskiego. Kolonie prowadzone w okresie wakacji letnich i zimowiska podczas ferii zimowych odbywały się w Beskidzie Żywieckim i Sądeckim, a także w Velkich Karlovicach w Czechach. W okresie lipiec-sierpień prowadziliśmy nawet sześć turnusów dla około 500-osobowej grupy dzieci i młodzieży. Początkowo organizacja imprez turystycznych była uzupełnieniem naszej podstawowej działalności, jaką było prowadzenie kursów językowych. Wkrótce jednak zakres naszych przedsięwzięć turystycznych i zainteresowanie nimi doprowadziły do powstania samodzielnego, licencjonowanego Biura Turystyki FELBERG z siedzibą w Szczecinie.

 Pozostałe artykuły:

Powiedzieli nam

Znajomy z kursu

Kadra lektorska pracująca z dorosłymi

Edukacja językowa osób dorosłych

Już na zawsze z nami

więcej...Powrót na góręDrukuj artykułWyślij artykuł